INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  WERDER BREMEN - BAYERN

FOTO Bayern Munchen, victorie importantă în lupta pentru titlu » Cum arată clasamentul din Bundesliga cu 3 etape înainte de final

Werder Bremen - Bayern Munchen // foto: Guliver/gettyimages +10   FOTO
Werder Bremen - Bayern Munchen // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat sambata, 06 mai 2023 20:14 / Actualizat duminica, 07 mai 2023 01:00

Bayern Munchen a mai făcut un pas important spre titlu, după victoria la limită reușită cu Werder Bremen, 2-1. Bavarezii au în acest moment patru puncte peste Borussia Dortmund, care joacă duminică împotriva lui Wolfsburg.

AICI, rezultatele și programul etapei 31 din Bundesliga

Bayern a avut un sezon oscilant, dar își păstrează ADN-ul de mare echipă, care o ajută să câștige și când nu impresionează în mod special. Echipa lui Thomas Tuchel n-a „strălucit” pe „Weserstadion”, însă două tresăriri din repriza secundă au fost suficiente pentru a pune mâna pe toate punctele.

Campioana a avut nevoie de mai bine de o oră pentru a deschide scorul. A făcut-o în minutul 62, când Gnabry a însris simplu, după asist-ul lui Musiala. Bavarezii au mai „mușcat” o dată, gol Sane în minutul 72, astfel că execuția splendidă a lui Schmidt, din minutul 87 a mai contat doar pentru statistici.

Bayern e la mâna ei cu trei etape înainte de final. Urmează meciurile cu Schalke, Leipzig și Koln, cele care o despart de al unsprezecelea titlu consecutiv.

FOTO. Weder Bremen - Bayern Munchen / Cele mai tari imagini de pe „Weserstadion”

Werder Bremen - Bayern / Sursă foto: Guliver/Getty Images
+6 FOTO

Chelsea încheie seria rușinoasă » Prima victorie după aproape două luni în Premier League
CHELSEA

FINAL » Werder Bremen - Bayern Munchen 1-2

Werder Bremen - Bayern Munchen, echipe de start:

Werder Bremen: Pavlenka - Pieper, Stark, Friedl - Weiser, Gross, Jung - Bittenco, Starge, Schimd - Ducksch
Antrenor: Ole Werner

Bayern: Sommer - Mazraoui, Pavard, de Ligt, Cancelo - Kimmich, Gravenberch - Coman, Gnabry, Musiala - Mane
Antrenor: Thomas Tuchel

Mai multe știri din fotbalul internațional:

Salariu triplu! Napoli, prima afacere după ce a luat titlul în Serie A

S-a aflat? Ce ar fi remarcat „partizanii” lui Lionel Messi: dă ignore la 600 de milioane

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”