INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SERIE A

VIDEO Zlatan Ibrahimovic a egalat recordul lui Cristiano Ronaldo. Venezia, ultima victimă a vedetei lui AC Milan

Articol de GSP - Publicat duminica, 09 ianuarie 2022 20:27 / Actualizat duminica, 09 ianuarie 2022 20:33

Zlatan Ibrahimovic (40 de ani) a reușit să deschidă scorul în victoria lui Milan la Veneția, scor 3-0. Suedezul a ajuns astfel la 80 de adversari diferiți împotriva cărora a marcat, în primele 5 campionate ale Europei.

Ibrahimovic își continua forma excelentă, în ciuda faptului că a ajuns la vârsta de 40 de ani. Acesta a marcat primul gol pentru Milan în victoria cu Venezia, după doar două minute. Theo Hernandez a centrat perfect în fața porții, iar legendarul atacant a avut de îndeplinit o simplă formalitate.

Doar Cristiano Ronaldo (36 de ani) a mai marcat împotriva a 80 de echipe diferite în campionat. Portughezul a atins această bornă pe 30 decembrie 2021, când a înscris în poarta lui Burnley.

Maldini, încântat de proiectul grandios al „Catedralei” din Milano: „Nu există alternative! Doar așa vor reveni Milan și Inter în elita europeană”
MILANO

92de goluri a marcat Zlatan în tricoul lui AC Milan

AC Milan a avut penalty, dar Ibrahimovic nu a mai executat lovitura de pedeapsă

Milan a primit un penalty în repriza secundă, după hențul fundașului Svoboda. Zlatan este principalul executant de lovituri de la 11 metri al echipei, dar acesta a marcat doar de două ori din ultimele 7 încercări.

„Dacă vom avea un penalty și Ibra va fi pe teren, el va alege ce să facă”, declara antrenorul Stefano Pioli înaintea partidei. Milan a avut penalty și Zlatan a decis: L-a lăsat pe Theo Hernandez să execute.

Fundașul francez a reușit să marcheze de la punctul cu var, reușind astfel „dubla”. Hernandez punctase și în debutul reprizei secunde.

4goluri a marcat francezul în acest sezon de Serie A

48de milioane de euro este cota lui Theo Hernandez, conform transfermarkt.com

După acest succes, Milan a urcat pe primul loc în campionat, cu 48 de puncte după 21 de etape.