INTERNATIONAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2022 - STIRI  »  ANGLIA - FRANȚA 1-2

Roy Keane a găsit vinovatul după eliminarea Angliei de la Mondial: „Putea face mai multe” » Fanii au reacționat imediat

Articol de GSP - Publicat duminica, 11 decembrie 2022 07:35 / Actualizat duminica, 11 decembrie 2022 08:12

Anglia nu a putut trece de Franța, campioana mondială din 2018, și a fost eliminată în sferturile Campionatului Mondial, 1-2.

Roy Keane, fost internațional, s-a arătat dezamăgit de portarul Jordan Pickford. Fostul mijlocaș  este de părere că goalkeeper-ul putea face mai multe la golul de 1-0, marcat de Aurelien Tchouameni, în minutul 17, cu un șut de la 20 de metri.

Gareth Southgate vorbește despre viitorul său după eliminarea de la Campionatul Mondial: „Vom avea o discuție” » Ce concluzii a tras după înfrângerea contra Franței
ANGLIA - FRANȚA 1-2

Roy Keane, dezamăgit de Pickford după Anglia - Franța

„A fost o execuție minunată. Putea portarul să facă mai mult? Da, așa cred” ,a spus Kean, potrivit The Sun.

Reacția lui Roy Keane i-a împărțit pe fani

După declarația dată de fostul căpitan al lui Manchester United, fanii au avut păreri împărțite pe internet:

•  „Sunt de acord cu Keane. Pickford putea face mai multe. Putea să-și miște picioarele mai repede”
  • „Știam că Roy Keane se va enerva pe Pickford pentru că nu a salvat mingea. Și are dreptate. Pickford trebuia să scoată acel șut”
  • „Să-l vedem pe Keane descurcându-se mai bine”
  • „Cum poate Keane să dea vina pe Pickford pentru asta? E incredibil!”

Anglia, eliminată în sferturile CM 2022

Naționala lui Deschamps i-a luat tare pe englezi în primul sfert de oră, dominat fizic și teritorial în întregime de naționala „Cocoșului Galic”. Deschiderea de scor a venit dintr-o execuție de geniu a lui Tchouaméni. Mijlocașul Realului a prins o torpilă de la peste 20 de metri,

Pickford a ajuns târziu, prea târziu pentru a bloca traiectoria balonului. Înghesuiți de francezi, britanicii s-au trezit din „pumni” și au urcat liniile.

Consecințele s-au simțit imediat: ocaziile au început să apară la poarta lui Lloris, englezii fiind mai prezenți în a doua parte a primei reprize, perioadă în care au cerut inclusiv un penalty, refuzat de camera VAR.

Nimeni n-avea însă cum să mai refuze penalty-ul primit de Anglia în minutul 54, când Tchouameni, eroul francezilor de mai devreme, l-a doborât pe Saka în careu. Harry Kane și-a asumat responsabilitatea, l-a învins fără emoții pe colegul din poarta lui Tottenham, iar partida era relansată.

Sub șocul golului egalizator, Franța a traversat momente complicate, mai exact un scurt pasaj de joc în care tot elevii lui Southgate au fost mai periculoși. Însă Franța sub Didier Deschamps e o „bestie” mult prea greu de îngenuncheat la un Mondial!  Giroud, noul golgeter all-time al naționalei Franței (53 de reușite pentru „cocoși”) a apărut excelent la finalizare în minutul 78, a scăpat de marcajul larg al lui Maguire și a trimis mingea în plasă.

Anglia s-a năpustit spre poarta lui Lloris, a mai primit un penalty după o imprudență gravă a francezilor, însă Kane n-a mai fost la fel de inspirat. A transformat direct în peluză, spulberând visul Angliei de a triumfa din nou la un Mondial după o pauză de peste șase decenii.

VIDEO Totul despre Argentina - Croația

Basarab Panduru ştie de ce a ratat Harry Kane execuţia de la 11 metri cu Franţa, deşi anterior transformase impecabil: „După primul penalty ziceai că nu există executant mai bun decât el”

Neymar, primul mesaj după eliminarea de la Mondial: „Asta a fost cu siguranță înfrângerea care m-a durut cel mai tare”