INTERNATIONAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2022 - STIRI  »  ARGENTINA - AUSTRALIA 2-1

VIDEO + FOTO Știm primul „șoc” din sferturi » Într-o atmosferă ca pe Monumental, Messi a tras Argentina în primele 8, însă nu fără emoții! Australia putea egala la ultima fază

Argentina a învins Australia, scor 2-1, și va juca împotriva Țărilor de Jos în sferturile de finală de la Campionatul Mondial de fotbal.

Articol de - Publicat sambata, 03 decembrie 2022 23:03 / Actualizat duminica, 04 decembrie 2022 01:09

• Sfertul de finală dintre Țările de Jos și Argentina este programat pe 9 decembrie, de la ora 21:00, pe arena „Lusail Iconic”
  • Optimile de finală de la Campionatul Mondial: Olanda - SUA (3-1), Argentina - Australia (2-1), Franța - Polonia, Anglia - Senegal, Japonia - Croația, Maroc - Spania, Brazilia - Coreea de Sud și Portugalia - Elveția
  • Programul complet al optimilor de finală: ziua și ora de disputare
  • Remus Răureanu, trimisul special GSP la Campionatul Mondial din Qatar, a fost pe stadion la meciul Argentina - Australia și a transmis cele mai importante informații de la fața locului

Meciul cu numărul 1.000 din cariera lui Messi, un stadion colorat în alb-albastru în proporție de 90%, toate lucrurile duceau către calificarea Argentinei în sferturile de finală.

Infantino propune o schimbare REVOLUȚIONARĂ la Campionatul Mondial de fotbal
SCHIMBARE

Leo Messi, MVP în Argentina - Australia

„Pumele” și-au arătat colții în fața „cangurilor” încă din primele secvențe. Un presing avansat ordonat de Scaloni, iar Australia a ieșit cu greu din propria treime.

Doar 35 de minute a durat echilibrul de pe tabelă. Messi a ieșit la rampă, cu prima reușită în fazele eliminatorii ale unui turneu final mondial.

9 goluriare Leo Messi la Campionatele Mondiale. L-a depășit pe Maradona, autor a 8 reușite

Ryan, portarul australienilor, a greșit flagrant în minutul 57, a pierdut mingea în propriul careu și i-a permis lui Alvarez să facă 2-0. Zarurile păreau aruncate, iar argentinienii declanșaseră fiesta în tribune. Arena vibra la fiecare atingere a lui Messi, un murmur care putea fi auzit și la Buenos Aires.

Pe gazon, Australia prindea curaj. Câteva faze fixe periculoase au prefațat reușita din minutul 77. Goodwin a șutat de la mare distanță, balonul a fost deviat de Enzo Fernandez, iar finalul devenea palpitant.

+6 FOTO

Argentina e în „sferturi” la Campionatul Mondial

A fost penultimul cartuș al „cangurilor”. Argentina a revenit într-un control total, cu Messi magistral, iar ocaziile au curs la poarta adversă. Se puteau răzbuna în ultima secundă, când Emiliano Martinez a intervenit senzațional în fața lui Garang Kuol.

Argentina merge în „sferturi”, depășind deja performanța de la Mondialul precedent. Urmează Țările de Jos!

FINAL » Argentina - Australia 2-1

Detaliile remarcate de trimisul Gazetei la Argentina - Australia:

• Fanii argentinieni domină atmosfera, 90% din stadion fiind ocupat de spectatori cu tricouri alb-albastre
  • Refrenul favorit al argentinienilor este ”Ole, Ole, Ole, Diegooooo, Diegooo”, în memoria lui Diego Armando Maradona
  • Ambele peluze sunt ocupate de argentinieni. Australienii au doar un sector, aproximativ 2.000 de persoane.

Echipe de start:

ARGENTINA: E. Martinez - Molina, Otamendi, Romero, Acuna - Mac Allister, Fernandez, De Paul - Papu Gomez, Messi, Alvarez
REZERVE: Almada, Armani, Correa, Di Maria, Dybala, Foyth, Lautaro Martinez, Lisandro Martinez, Montiel, Palacios, Paredes, Pezzella, Rodriguez, Rulli, Tagliafico
SELECȚIONER: Lionel Scaloni

AUSTRALIA: Ryan - Degenek, Souttar, Rowles, Behich - Leckie, Mooy, Irvine, Baccus - McGree, Duke
REZERVE: Atkinson, Cummings, Deng, Devlin, Goodwin, Hrustic, Karacic, King, Kuol, Mabil, Maclaren, Redmayne, Tilio, Vukovic, Wright
SELECȚIONER: Graham Arnold

Stadion: Ahmad Bin Ali Stadium, Ar-Rayyan
Arbitru: Szymon Marciniak (Polonia)

Messi a refuzat să comenteze un posibil conflict cu Lewandowski: „Nu voi fi eu cel care încalcă regula”
ARGENTINA
Scene incredibile în Australia, imediat după calificarea în „optimile” Campionatului Mondial » Mii de oameni pe străzi, deși era ora 04:00 dimineața