INTERNATIONAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2022 - STIRI  »  POLONIA - ARGENTINA

FOTO Reacția fanilor de pe stadion, după penalty-ul ratat de Leo Messi în Polonia - Argentina

Articol de GSP - Publicat miercuri, 30 noiembrie 2022 21:56 / Actualizat miercuri, 30 noiembrie 2022 22:23

Leo Messi (35 de ani) a irosit un penalty în minutul 39 al meciului decisiv pe care Argentina îl joacă împotriva Poloniei. Tot el obținuse lovitura de pedeapsă, după o intrare întârziată a lui Wojciech Szczesny (32 de ani).

Prima repriză a fost un duel între „pume” și Wojciech Szczesny. Portarul lui Juventus a blocat 9 mingi, dar a comis și o greșeală ce se putea dovedi decisivă. În minutul 37, a ieșit întârziat pe o centrare. Mingea a fost lovitură de Messi cu capul, apoi starul argentinian a fost lovit cu palma în figură de Szczesny.

Leo Messi, înger și demon în Polonia - Argentina

„Centralul” Makkelie nu a observat inițial incidentul, dar a fost atenționat din camera VAR. Messi a luat balonul, a tras în stânga portarului și a fost ghicit de Wojciech.

Reacția fanilor argentinieni, cei care domină atmosfera pe arena „974” din Doja, a fost superbă. S-au ridicat în picioare și au început să scandeze: „Messi, Messi, Messi”.

VIDEO. Atmosferă de River - Boca la Polonia - Argentina

Anglia a rămas fără un jucător la Campionatul Mondial: „Nu va mai reveni în lot. Ne dorim ca viața lui personală să fie respectată”
PROBLEME
Luis Enrique, mesaj-manifest în plin Campionat Mondial: „Ăsta e primul lucru pe care antrenorii ar trebui să îl învețe la cursuri!”