balotelli
balotelli  •  22 Noiembrie 2022, 10:47
Postat de mr90 pe 22 Noiembrie 2022, 09:19

Are dreptate, e plictisitor in special fiindca nu prea este atmosfera in tribune. In plus nu e vara sa stai la terasa cu prietenii la o bere, afara ninge si vine Craciunul !

Da. Are dreptate nea Ovi. E plictisitor. Toți suntem conectați la CM, trei sferturi dintre articole sunt despre circul ăsta, nu mai comentează lumea pe Gsp ca înainte. Nea Jiji nu mai debitează nimic de câteva zile, cu toate că se discută aprins despre drepturile Lgbtq. Mai scoate memeu' câte o ironie preluată de ăștia, insuficient însă pentru a dezmorți userii intrați într-un soi de transă. Parcă s-ar fi oprit timpul, ca atunci cu Covidu'. Dacă stăm să numărăm comentariile, cred că nu se adună 250 pe zi, însumat... pe toate articolele. Acum 6 luni se strângeau lejer câte 5-6 sute numai pe un live. ***

adi_stelistul
adi_stelistul  •  22 Noiembrie 2022, 10:27
Postat de concret pe 22 Noiembrie 2022, 09:21

La orice Cupa Mondiala, in faza grupelor, se joaca 3 sau 4 meciuri pe zi. Lui Ioanitoaia i se pare obositor? Sa se pensioneze, o fi obosit saracul.

E prima data cand se joaca la 4 ore diferite in aceeasi zi. S-au mai jucat 4 meciuri in aceeasi zi, la mai multe editii (la toate incepand din 1986, de exemplu, s-au jucat cate 4 meciuri in aceeasi zi in ultima etapa a grupelor, dar si in 1970, de pilda), dar erau grupate meciurile la 2 sau maxim 3 ore diferite de disputare. Chiar si aici, in ultima etapa, cele 4 meciuri ale zilei vor fi disputate doar la 2 ore diferite, meciurile din aceeasi grupa fiind programate sa se joace simultan (cum spuneam, din 1986 e regula asta, dupa ce s-a intamplat la meciul dintre Germania si Austria de la turneul din 1982). In Mexic 1970, ca am amintit, au fost chiar toate 4 meciuri ale zilei la aceeasi ora. Inclusiv sferturile de finala s-au jucat asa (4 meciuri in aceeasi zi, la aceeasi ora). Exista si un record absolut, in 1934, cand s-au jucat 8 meciuri, cele din primul tur, in aceeasi zi, la aceeasi ora, toate. Ioanitoaia vorbeste de faptul ca avem 11 ore de fotbal in direct, cu mici pauze de maxim o ora (sau tot mai mici, cu atatea prelungiri), pe parcursul unei zile. Asta chiar n-a fost niciodata asa.

ando89
ando89  •  22 Noiembrie 2022, 09:57

Admirabile efortul, dedicația și spiritul de sacrificiu ale maestrului. La o varsta frumoasă ( mulți ani inainte) merge corespondent special la mii de km, intr-un climat meteo și politic dificil ca sa urmărească un campionat mondial controversat. Nu doar ca vizioneaza meciurile, participă și la emisiuni în direct, scrie analize pertinente și consider că este un adevărat model pentru colegii mai tineri. Iata ce inseamna un adevărat mentor.

alexiosas
alexiosas  •  22 Noiembrie 2022, 09:56
Postat de dinamo100 pe 22 Noiembrie 2022, 09:36

Ioanitoaia avea de la inceputul emisiunii un disconfort, parea sa nu-i convina nici ca se disputa CM! Nu am inteles de ce a mai venit la emisiune! Mai bine mergea la culcare.

Postat de matei14 pe 22 Noiembrie 2022, 00:15

Ioanitoaia, dacă ai fi participat la conferința de presă de vineri după-amiază a lui Collina, șeful arbitrilor FIFA, ai fi aflat că el a cerut arbitrilor sa acorde mai multe.minute de prelungiri decât până acum astfel încât timpul de joc efectiv să se apropie de 90 de minute și să descurajeze tragerile de timp. E plin Internetul de articole pe tema asta, dați un search pe Google, nu e greu.

A, uite. Nu stiam de chestia asta, dar era destul de logic ca e vorba de o direcție care le-a fost trasată arbitrilor, nu de ceva ce le-a venit tuturor dintr-odată.

parpalache
parpalache  •  22 Noiembrie 2022, 09:00

Totuși n-am ințeles:e vinovat tot Vassaras, sau nu?!

Valix
Valix  •  22 Noiembrie 2022, 08:50

Dacă încă nu ați observat, fotbalul s-a schimbat foarte mult in ultimii ani. Avem tehnologie care monitorizeaza durata jocului, nu e nevoie să stai cu cronometrul în mână. Este o metodă foarte utila impotriva tragerilor de timp, poate că n-o să mai vedem jucatori prabusiti spre finalul meciurilor, dacă acel timp se va recupera.