INTERNATIONAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2022 - STIRI  »  ARGENTINA - FRANȚA

Lionel Messi (35 de ani) a deschis scorul din penalty în minutul 23 al finalei Campionatului Mondial dintre Argentina și Franța. Reușita a atras o nouă serie de recorduri și a fost sărbătorită în mare stil de partenera Antonela Roccuzzo. +6   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 18 decembrie 2022 17:43 / Actualizat duminica, 18 decembrie 2022 18:01

Starul Argentinei nu a avut nicio emoție în minutul 23, când a executat cu sânge rece un penalty obținut de Angel Di Maria. Golul a fost sărbătorit nebunește de cei peste 50.000 de argentinieni prezenți pe arena Lusail, dar și de familia lui Leo.

VOCILE GAZETEI » Argentina - Franța, finala CM 2022, comentată LIVE pe GSP de Ioana Mihalcea, Cristina Negrilă și Alexandra Nistoroiu
ARGENTINA - FRANȚA

Golul lui Messi din finala Campionatului Mondial, trăit la intensitate maximă

Familia lui Messi a fost prezentă la fiecare meci de la Campionatul Mondial. Antonela Roccuzzo și cei trei fii au sărit de bucurie în momentul transformării penalty-ului. A fost momentul în care corul argentinian a pornit în Qatar.

+2 FOTO

Și de această dată, ca la toate meciurile Argentinei, Antonela a atras toate privirile. A dansat, a cântat și a petrecut alături de persoanele din preajmă.

Noi recorduri stabilite de Leo Messi

Cu reușita de astăzi, „Puricele” Messi a bifat o nouă serie de recorduri. A devenit primul jucător din istorie care marchează în fiecare fază a unui Campionat Mondial, în grupe, „optimi”, „sferturi”, semifinale și finală.

Cu minutele jucate în finală, Messi a devenit fotbalistul cu cele mai multe minute jucate în istoria Campionatelor Mondiale!

VIDEO. Dan Petrescu despre parcursul Croației în Qatar: „Zicea lumea de noi când i-a apărat lui Golofca”

SPECIAL GSP Povestea unicului fotbalist care nu își amintește că a jucat o finală de Campionat Mondial, deși are doar 31 de ani: „După lovitură, credeam că glumește"

Atemporal! La 37 de ani, Modric nici nu ia în calcul retragerea de la națională: „Încă pot evolua la nivel înalt”