INTERNATIONAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2022 - STIRI  »  SENEGAL - ȚĂRILE DE JOS

VIDEO+FOTO Țările de Jos, victorie muncită cu Senegal » Gafa à la Prunea a deblocat tabela

Senegal - Olanda/ foto Imago Images +7   FOTO
Senegal - Olanda/ foto Imago Images

Articol de GSP - Publicat luni, 21 noiembrie 2022 20:01 / Actualizat luni, 21 noiembrie 2022 20:30

Senegal a pierdut cu Țările de Jos, scor 0-2, în prima etapă a grupelor de la Campionatul Mondial din Qatar.

Startul meciului dintre cele două echipe a fost extrem de echilibrat. Olanda a ținut mai mult de minge, dar nu și-a creat ocazii la poarta lui Edouard Mendy. Senegalezii s-au grupat bine și au încercat să lovească pe contraatac sau cu șuturi de la distanță, dar fără succes.

Cea mai bună șansă a Țărilor de Jos a venit în minutul 40. Berghuis, mijlocașul de la Ajax, a trimis puțin peste poartă de la distanță.

Reporterii GSP, la pas pe Lusail Bulevard, un veritabil „Times Square Manhattan” în mijlocul lumii arabe
QATAR

Edouard Mendy, gafe decisive în poarta Senegalului

După pauză, meciul s-a mai animat. Van Dijk a ratat o mare ocazie în minutul 53. Căpitanul batavilor s-a înălțat impresionant la un corner și a trimis cu capul puțin peste poartă. Senegal a răspuns prin Dia. Atacantul dreapta a trimis puternic la colțul scurt, din careu. Noppert, debutantul din poarta Olandei, a respins spectaculos. El a intervenit din nou, la șutul puternic pe mijlocul porții al lui Gana Gueye.

Olanda a fost până la urmă echipa care a deschis scorul ('84). Gakpo, atacantul dreapta, a marcat cu capul după o centrare magistrală a lui Frenkie De Jong. La reușita olandezilor au greșit vedetele senegalezilor, poartarul Mendy și stoperul Koulibaly. Fundașul lui Napoli l-a scos din ofsaid pe Gakpo, iar Mendy a ieșit greșit pe centrare.

Gafa portarului senegalez a amintit de greșeala lui Florin Prunea de la sfertul mondial cu Suedia, din 1994, când Kennet Andersson a făcut 2-2 la ultima fază din prelungiri și a trimis meciul la penalty-uri.

Africanii au răspuns imediat după ce au primit gol. Pappe Gueye a trimis din afara careului, la colțul scurt, și l-a pus la treabă pe Noppert, care a respins în corner. Klassen a stabilit scorul final în minutul 90+9. A profitat de o nouă gafă a lui Mendy, care a respins în față un șut modest, direct la mijlocașul batav.

FINAL. Senegal - Țările de Jos 0-2