INTERNATIONAL  »  CM 2014  »  GRECIA - COASTA DE FILDEŞ

FOTO + VIDEO Dramatic! Grecia a învins Coasta de Fildeş în ultimul minut, 2-1 şi s-a calificat de pe locul 2 » Cum arată primele 4 meciuri din "optimi"

Articol de GSP - Publicat miercuri, 25 iunie 2014 00:00 / Actualizat miercuri, 25 iunie 2014 01:03

Grecia a pierdut primul meci de la acest Campionat Mondial categoric, 0-3, în următoarele două partide a strîns 4 puncte şi a reuşit să se califice în optimile de finală.

VEZI LIVETEXT PARTIDA!

Elenii au învins azi dramatic Coasta de Fildeş, scor 2-1 şi au trecut pe locul 2 în Grupa C.

VEZI VIDEO GOLURILE PARTIDEI!

Samaris a deschis scorul în minutul 42 din pasa lui Samaras, însă Bony a egalat cu 15 minute înainte de final.

Grecii nu au renunţat şi în minutul 93 au obţinut un penalty pe care Samaras l-a transformat. În "optimi" Grecia va întîlni Costa Rica.

Echipele de start:

Grecia: Karnezis - Torosidis, Sokratis, Manolas, Holebas - Maniatis, Karagounis - Lazaros, P. Kone, Samaras - Salpingidis

Coasta de Fildeş: Barry - Aurier, Bamba, K. Toure , Boka - Tiote, Die - S. Kalou, Yaya Toure, Gervinho - Drogba

Postat de zurzu_zurzu pe 25 Iunie 2014, 10:12

daca nu se intalnesc pe drum Franta -Germania sunt finaliste,dupa parerea mea...

Din pacate se intalnesc pe drum si nu au cum sa joace finala. Si din punctul meu de vedere, franta, olanda si Germania au jucat, pana acuma, destul de bine si au data dovada ca pot ajunge in finala.

babgr
babgr  •  25 Iunie 2014, 10:43
Postat de gipsicaretionfipsi pe 25 Iunie 2014, 10:12

salut Nu om nu s suparat deloc. Nici nu am avut timp sa vad meciul.Nu sunt nici pro nici contra greciei. Am vazut acum numai fazele si totusi la ultima reluare mi se pare ca da in pamant.E adevarat ca grecii au avut ma multe okazii dar nu i primu meci in care echipa care joaca mai bine pierde. Partea proasta e ca un arbitru poate anula ani d emunca ai unei echipe inttr o secunda printr o astfel de decizie. Nu ma refer in special la meciul de aseara Nici ala a braziliei cu croatia nu cred ca a fost.

Salut, Sunt de acord cu faza despre arbitri si in mare parte ce ai scris in comment. Dar aseara greci au jucat mult mai bine fata de coasta de fildes si meritau Victoria. Daca te uiti la faza care sa dat 11 metri nu ai cum sa NU observi ca a fost un 11 metri curat. Nu zic ca daca nu il faulta era gol. Dar Samaras a fost faultat pe piciorul stang din spate. Teoretic trebuia sa acorde si cartonas galben...nu mai stiu daca a acordat sau nu...dar este clar, ca lumina zilei, fault din spate.

zurzu_zurzu
zurzu_zurzu  •  25 Iunie 2014, 10:12
Postat de babgr pe 25 Iunie 2014, 09:40

Bravo pentru comentariu. In finala se poate intalni cu Franta sau Argentina. Cu Columbia se poate intalni doar in semifinale.