INTERNATIONAL  »  CM 2014  »  SUEDIA - PORTUGALIA (ÎN TUR 0-1 / MÎINE, 21:45, DIGI 2)

Specialiştii revenirilor » Suedia nu se bazează doar pe Ibrahimovici pentru a întoarce handicapul minim contra Portugaliei

Articol de - Publicat luni, 18 noiembrie 2013 00:00 / Actualizat duminica, 17 noiembrie 2013 22:18

Scandinavii au fost conduşi în patru din 10 meciuri în aceste preliminarii, însă au cîştigat de trei ori, inclusiv cu rivalele Austria şi Irlanda. Iar contra nemţilor au egalat incredibil de la 0-4!

Suedia nu se bazează doar pe Ibrahimovici pentru a întoarce handicapul minim contra Portugaliei (0-1) în barajul de mîine, de la Solna. Ca să ajungă la turneul din Brazilia, scandinavii speră să confirme statistica şi faima de specialişti ai revenirilor. De patru ori au fost conduşi elevii lui Hamren în aceste preliminarii CM, dar s-au mobilizat admirabil şi au reuşit să răstoarne rezultatul, cîştigînd trei meciuri!

Au întors mereu de la 0-1, misiune pe care o au şi acum. Aşa s-a întîmplat în Feroe, cînd insularii au deschis scorul după pauză, şi în Irlanda, victoriile cu 2-1 conturîndu-se în reprizele secunde. Capitală pentru obţinerea locului 2 în grupă a fost şi revenirea din jocul cu rivala Austria, la Solna. Ibrahimovici a punctat pe final, la fel cum o făcuse în Feroe şi în duelul de poveste cu Germania. Singura ocazie în care scandinavii, fiind conduşi, nu au putut să învingă. Dar au egalat uluitor de la 0-4 în 35 de minute!

3 goluri şi 4 pase de gol a reuşit Ibrahimovici în cele 4 meciuri în care Suedia a revenit pe tabelă după ce a fost condusă în actualele preliminarii

62,5% este procentajul de calificare la CM 2010 şi CE 2012 al selecţionatelor europene ce au cîştigat prima manşă a meciurilor de baraj cu 1-0

50 la sută din meciurile Portugaliei din 2013 au fost decise de Ronaldo, faţă de 23% în 2012. CR7 are în acest an o medie de 1,17 goluri pe meci

"Opriţi-l pe Ronaldo, strigîndu-l Messi!"
Elmander ştie reţeta calificării la Rio: anihilarea lui Ronaldo. Pentru asta atacantul suedez a solicitat ajutorul fanilor: "Să-l fluiere, să strige şi să cînte nonstop «Messi, Messi!»". Aşa au procedat suporterii bosniaci în barajele cu Portugalia. Presa a preluat rapid ideea, lansînd o campanie contra căpitanului lusitan. "Stopaţi-l pe Ronaldo!", a titrat pe copertă ziarul Aftonbladet, ce a făcut o listă cu soluţii nostime de a-l enerva: "Să-i zburlim părul gelat, să-i oprim căldura în hotel şi să deschidem acoperişul Friends Arena în timpul meciului. Să-l şicanăm cu lasere ori chiar să apelăm la Wolf din Pulp Fiction".

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”