INTERNATIONAL  »  CM 2014  »  RUSIA - COREEA DE SUD 1-1

VIDEO &FOTO » Alexander Kerjakov a salvat onoarea Rusiei şi a egalat recordul de goluri all-time la naţională, după 1-1 împotriva Coreei de Sud

Articol de GSP - Publicat marti, 17 iunie 2014 00:00 / Actualizat miercuri, 18 iunie 2014 03:20

Rusia şi Coreea de Sud au încheiat la egalitate, 1-1, meciul lor de debut la Campionatul Mondial din Brazilia. La pauză, scorul a fost 0-0. Golurile au fost marcate de doi fotbalişti intraţi pe parcurs: Keun Ho Lee pentru Coreea de Sud şi Alexander Kerjakov pentru Rusia.

Coreea de Sud a înscris prima, prin Keun Ho Lee în minutul 68. Sud-coreeanul a şutat de la distanţă, iar portarul rus Akinfeev a gafat incredibil, scăpînd mingea în poartă. Goalkeeperul de 28 de ani îşi "anunţase" eroarea cu două intervenţii nesigure, cînd a respins mingea în faţă.

Vezi aici VIDEO cu golurile!

Kerjakov a restabilit egalitatea în minutul 74. Portarul Jung Sung Ryong s-a opus în primă fază, dar s-a declarat învins la reluarea atacantului rus. Kerjakov a bifat al 26-lea gol la naţională, egalîndu-l pe Vladimir Beschastnykh, golgeterul all time al Rusiei.

În prima repriză, Ki Sung-Yueng a dat 48 de pase bune din 48 încercate.

A fost al doilea meci pentru cele două echipe, precedenta întîlnire fiind cîştigată de Rusia. Partida s-a jucat la Cuiaba, pe Arena Pantanal  şi a fost arbitrată de argentinianul Nestor Pitana.