INTERNATIONAL  »  CM 2014  »  ARGENTINA - ELVEŢIA 0-0, 1-0 DUPĂ PRELUNGIRI

VIDEO+FOTO Angeltina » Sud-americanii au eliminat Elveţia cu un gol marcat pe finalul prelungirilor

Articol de - Publicat miercuri, 02 iulie 2014 00:00 / Actualizat miercuri, 02 iulie 2014 13:27

Angel Di Maria l-a învins pe Benaglio abia în minutul 118, însă Elveţia a ratat incredibil imediat după: Dzemaili a lovit bara în al doilea minut al prelungirilor ultimei reprize suplimentare

Argentina începe meciul ca un copil care refuză miuţa din faţa blocului căci afară e prea cald. Ori pentru că puştii cu mingea sînt mai mici cu trei-patru ani şi-şi aşteaptă colegii de vîrstă. Trimite-n loc "fraţii" care n-au marcat în ultima vreme, Lavezzi şi Higuain, ultimul fără gol la "naţională" de un an!, şi priveşte primele pase pe geam. Însă outsiderii sînt mai periculoşi: deşi nu sînt noi în cartier, au jucat bine în grupe, ignoraţii Shaqiri şi Xhaka croiesc fin în careu, iar ultimul finalizează periculos. Elveţia e prima aproape de 1-0!

Click aici pentru VIDEO şi FOTO!

Drmici ratează singur
Răsfăţatul refuză în continuare lupta şi băieţii în roşu percutează din nou: Drmici scapă singur cu Romero, băiatul de la şcoala franceză, Monaco, însă nu profită de ezitările lui şi îi plasează o scăriţă direct în braţe (39)! Umbra unei Argentine rămase-n balcon răspunde şi ea timid în finalul primei reprize. Garay, proaspăt transferat la Zenit Sankt Petersburg, reia cu capul după un corner, însă precizia e demnă de un "derby" cu FC Ufa Başkortostan, ultima promovată în prima ligă rusă!

Siguranţa lui Benaglio
Argentina simte pericolul şi coboară scările de mînă cu Messi şi Di Maria, vedete care-şi trimiseseră hologramele în prima parte: ambii încearcă şuturi la poarta lui Benaglio, însă acesta respinge tot. Le răspunde cu o încruntare, "am luat destule cu Franţa, 5", pare să spună din sprîncenele oblice. Pe teren intră şi Palacio, Gago şutează disperat, goalkeeperul e lovit. E o grabă care se transformă în haos, miuţa de Mondial e una în care trotuarele se umplu de maşini, iar tehnica sud-americană e sufocată.

Lovitură înainte de final
Şi totul se scurge ca-n celelalte "optimi". Prelungirile vin firesc, Brazilia şi Germania au trecut şi ele prin asta!, însă cele două echipe par că mai joacă doar fiindcă nimeni nu-şi ia inima-n dinţi să plece primul spre casă. Doar spaima loviturilor de departajare le mai întoarce rotiţa celor 22 de băieţi. Şi acelaşi Di Maria îşi ia inima în dinţi: mai întîi e refuzat a doua oară de Benaglio, apoi Messi îl serveşte perfect şi loveşte. E minutul 118!

Elveţia, ce ghinion!
Dar meciul nu e terminat. Toată Ţara Cantoanelor e-n faţa porţii lui Romero, vine şi Benaglio, iar Dzemaili îi poate face fericiţi. Însă, din doar şase metri, loveşte bara, apoi trimite pe lîngă! Nici Shaqiri nu e mai inspirat, plesneşte zidul în minutul, atenţie, 120+4! Argentina respectă tradiţia, e a şaptea cîştigătoare de grupă calificată în "sferturi". Şi visul unei finale cu Brazilia rămîne în picioare!

Au cerut penalty
În minutul 78, Argentina putea primi penalty la un contact în careu Djorou - Palacios: ultimul a fost proiectat în portarul Benaglio, însă arbitrul suedez Jonas Eriksson nu a acordat decît corner. Reluările au demonstrat că existau circumstanţe de unsprezece metri.

Trei la rînd!
Pentru prima oară în istorie, Argentina se califică pentru a treia oară consecutiv în sferturile de finală ale unui Campionat Mondial. Ultimul CM la care "pumele" s-au oprit prematur a fost cel din 2002, cînd Batistuta şi compania au părăsit competiţia încă din grupe.

25 de partide consecutive fără înfrîngere are Argentina cu Messi în teren: 18 victorii, 7 egaluri, 24 de goluri marcate de Leo

10 goluri a marcat Angel Di Maria pentru "naţionala" Argentinei incluzîndu-l pe cel de aseară

Di Maria (118)
Argentina: Romero - Zabaleta, F. Fernandez, Garay, Rojo (105Ă1 Basanta) - Gago (106 Biglia), Mascherano, Di Maria - Lavezzi (74 Palacio), Messi, Higuain. Antrenor: Alejandro Sabella
Elveţia: Benaglio - Lichtsteiner, Djourou, Schaer, R. Rodriguez - Behrami, Inler - Shaqiri, Xhaka (67 Fernandes), Mehmedi (113 Dzemaili) - Drmici (83 Seferovici). Antrenor: Ottmar Hitzfeld
Cartonaşe galbene: Rojo (90), Di Maria (120), Garay (120+3) / Xhaka (36), Fernandes (73)
Stadion: Arena de Sao Paulo (Sao Paulo)
Arbitru: Jonas Eriksson (Suedia)

Mondial special pe GSP.ro » Intră ACUM în cea mai spectaculoasă secţiune de pe site: meciuri live, statistici, infografii

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”