INTERNATIONAL  »  CM 2014  »  URUGUAY - COSTA RICA 1-3

VIDEO+FOTO Surpriză de proporţii » Costa Rica spulberă calculele hîrtiei şi învinge Uruguayul cu 3-1!

Articol de GSP - Publicat sambata, 14 iunie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 15 iunie 2014 00:06

Ceea ce se anunţa a fi un meci uşor pentru Uruguay s-a dovedit a fi un coşmar. Deşi a condus cu 1-0 la pauză, campioana Americii de Sud a fost învinsă de Costa Rica, scor 1-3!
Sud-americanii n-au putut conta pe Luis Suarez, Gheata de Aur a Europei, atacantul lui Liverpool fiind în continuare accidentat, dar a început partida cu Diego Forlan şi Edinson Cavani în ofensivă. Vîrful lui PSG a deschis scorul din penalty în minutul 24, iar partida părea deja rezolvată.

Click aici pentru comentariul liveTEXT!

Costa Rica a revenit însă motivată de la vestiar şi i-a îngheţat pe sud-americani cu două goluri în numai 3 minute. Campbell (54) şi Duarte (57) l-au învins pe Muslera, iar Uruguayul a capotat. Elevii lui Oscar Tabarez n-au putut înscrie nici măcar golul egalizator. Mai mult, Ureña l-a învins şi el pe Muslera în minutul 87, ridiculizînd complet apărarea campioanei Americii de Sud. În plus, Maxi Pereira a văzut "roşu" în prelungiri şi va rata următoarele două meciuri din grupă.

VEZI AICI VIDEO CU GOLURILE!

Echipele de start:
Uruguay: Muslera - M. Pereira, Lugano, Godin, Caceres - Gargano, Arevalo Rios, Stuani - C. Rodriguez, Forlan, Cavani
Costa Rica: Navas - Gamboa, Umana, Gonzalez, Duarte, Diaz - Bolanos, Borges, Tejeda, Campbell - Ruiz

Mondial special AICI » Meciuri live, statistici real-time, infografii spectaculoase