INTERNATIONAL  »  CM 2018  »  DECLARAȚII

Cristiano Ronaldo, impresionat de un jucător de la Mondial: "Poate lua Balonul de Aur!"

Articol de Gabriel DumitruJURNALISPORT - Publicat duminica, 17 iunie 2018 12:12

Cristiano Ronaldo, 33 de ani, a avut un debut spectaculos la Campionatul Mondial 2018, dar cu toate astea îl vede un candidat serios la câştigarea Balonului de Aur pe Mohamed Salah, 26 de ani, cel despre care a avut doar cuvinte de laudă.

Egipteanul a intrat surprinzător pe lista candidaţilor pentru cucerirea titlului de cel mai bun jucător al anului, în urma evoluţiilor excelente din stagiunea recent încheiată, dar nu a putut evolua în primul meci de la Campionatul Mondial 2018 din cauza unei accidentări.

Ronaldo a avut însă o declaraţie plină fair-play la adresa lui Salah şi îşi doreşte ca africanul să poate evolua la turneul final din Rusia.

"Mohamed Salah a fost una dintre revelațiile acestui an. Sper ca accidentarea suferită în finala Ligii Campionilor de la Kiev să nu-l țină în afara Campionatului Mondial. Mulți sunt de părere că lupta pentru Balonul de Aur este între Cristiano Ronaldo și Lionel Messi, dar există și alți jucători care au șanse de a intra în această cursă. Salah este cu siguranță unul dintre ei" a declarat starul lui Real Madrid pentru englezii de la FourFourTwo.

Mohamed Salah a fost accidentat de către Sergio Ramos, în finala Ligii Campionilor de la Kiev, şi a lipsit în primul meci de la Campionatul Mondial 2018, dar are şanse mari să fie pe teren în al doilea duel de la turneul final al naţionalei din Egipt.

Fii parte din redacția noastră! Jurnalisport e un proiect inovativ GSP, susținut de Google. În fiecare lună, GSP îi va recompensa pe cei mai performanți useri Jurnalisport. Aici ai toate detaliile!