INTERNATIONAL  »  CM 2018  »  PORTUGALIA - MAROC 1-0

VIDEO + FOTO Din nou Ronaldo! Cristiano a fost decisiv pentru Portugalia în victoria cu Maroc

Articol de GSP - Publicat miercuri, 20 iunie 2018 16:54

Portugalia s-a impus cu emoții în fața lui Maroc, 1-0, grație golului lui Cristiano Ronaldo. Portughezii au ajuns la 4 puncte în Grupa B de la CM 2018. După două etape, marocanii au 0 puncte și nu mai au șanse la calificare.

Portugalia - Maroc 1-0

A marcat: Cristiano Ronaldo 5'

Portugalia a început meciul în forță și a deschis scorul în minutul 5. Cristiano Ronaldo a marcat cu o lovitură de cap din centrul careului, după un corner. Starul portughez a ajuns la 4 goluri la CM 2018 la această ediție.

În plus, a devenit cel mai bun marcator pentru o națională europeană. Ronaldo are 85 de goluri internaționale, în timp ce fostul atacant maghiar Ferenc Puskas a bifat "doar" 84 de reușite. (Detalii aici)

După gol, repriza a fost una echilibrată, iar ambele echipe au avut șanse de a marca. Ce mai mare ocazie i-a aparținut lui Guedes, care a ratat singur cu portarul marocan.

16 șuturi
spre poartă a avut Maroc

În repriza a doua, naționala Marocului a jucat mai bine și a presat în căutarea egalării, în timp ce portughezii nu au mai forțat în ofensivă. Finalul a fost încins, ambele echipe cerând penalty: marocanii la un henț făcut de Pepe, iar portughezii la un fault asupra lui Ronaldo. Până la final, Maroc a mai ocazii, dar nu a putut egala și e out de la Mondial.

35885821 10156631131569379 3660081609647849472 n

Clasament Grupa B

1. Portugalia 4p(2 meciuri)
2. Iran 3p (1 meci)
3. Spania 1p (1 meci)
4. Maroc 0p (2 meciuri)

Spania - Iran se joacă azi, de la ora 21:00, în direct la TVR 1 și liveTEXT pe GSP.RO.

Echipele de start:

Portugalia: Rui Patricio - Soares, Pepe, Fonte, Guerreiro - B. Silva (G. Martins 59')
, W. Carvalho, J. Moutinho (Adrien 88'), J. Mario (B. Fernandes 70') - Cristiano Ronaldo, Guedes
Rezerve: A. Lopes, Beto, B. Alves, R. Dias, B. Fernandes, M.Fernandes, G. Martins, Ricardo Pereira, R. Quaresma, M. Rui, Ad. Silva, An. Silva
Antrenor: Fernando Santos

Maroc: Munir - Dirar, Benatia, Da Costa, Hakimi - El Ahmadi, Boussoufa - Amrabat, Belhanda (Garcela 75'), Ziyech - Boutaib (El Kaabi 69')
Rezerve: Bono, Tagnaouti, Ait Bennasser, Amrabat, Bouhaddouz, Garcela-Gonzalez, El Kaabi, En Nesyri, Fajr, Harit, Mendyl, Saiss
Antrenor: Herve Renard

Arbitru: Mark Geiger (SUA)