INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  BALLKANI - CFR CLUJ 1-1

Dan Petrescu, mulțumit cu egalul împotriva lui Ballkani: „E un punct bun pentru moral”

Dan Petrescu

Articol de GSP - Publicat joi, 08 septembrie 2022 23:35 / Actualizat joi, 08 septembrie 2022 23:49

CFR Cluj a remizat cu Ballkani, scor 1-1, în prima rundă a grupei G din Conference League. Dan Petrescu, antrenorul ardelenilor, s-a declarat mulțumit de rezultatul de egalitate obținut de echipa sa.

CFR Cluj a obținut un punct norocos în Kosovo, datorită reușitei semnate de Yuri în primul minut al prelungirilor. Petrescu privește egalul cu Ballkani drept un pas înainte.

Mario Camora i-a comparat pe kosovarii de la Ballkani cu o rivală din Liga 1: „Au jucat frumos, în stilul lor”
Ballkani - CFR Cluj 1-1

Dan Petrescu: „E un punct bun pentru moral”

„Au avut posesia mingii mai mult, dar cred că au avut două șuturi pe poartă sau trei, maximum, și au marcat un gol frumos. Am avut niște ocazii, nu am reușit să marcăm. E clar că nu am făcut cel mai bun meci al nostru, dar încă suntem neînvinși în Europa. E un punct bun pentru moral.

Când marchezi în ultimul minut, nu poți să fii supărat. E un pas înainte un punct, sperăm ca joi să câștigăm (n.r. cu Sivasspor). Să facem patru puncte în două meciuri e un pas bun pentru calificare. Toată lumea a spus că noi suntem favoriți. Să egalezi în ultimul minut... trebuie să fii mulțumit. Îți dai seama dacă pierdeam!

Pentru mine e mai bine să faci un egal decât să pierzi”, a declarat Dan Petrescu la conferința de presă de după meci.

La ora asta suntem aici încă... Zburăm... Când să-i antrenez? Mâine? Cu două zile înainte de meci (n.r. cu CSU Craiova). Foarte puțin pot să-i antrenez. Când? Vor fi iar 7-8 schimbări la meciul cu Craiova, meci important, după care joi vrem să câștigăm în Conference.

Degeaba te antrenezi bine, cu meciurile intri în formă. Iar jucătorii care au venit nu au 90 de minute, poate doar o repriză și trebuie să-i pregătim și pe ei.

Dan Petrescu, antrenor CFR Cluj

FCSB a năucit apărarea lui West Ham: iată cum a înscris Cordea și reacția electrizantă a românilor din tribune!