INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  WEST HAM - FCSB 3-1

ANALIZĂ GSP Dică a prăbușit FCSB la Londra » Decizia care a schimbat soarta meciului cu West Ham

West Ham - FCSB 3-1 a însemnat și un duel între mutările antrenorilor din repriza secundă. Ajutat de valoarea mult mai mare a rezervelor sale, David Moyes l-a surclasat la acest capitol pe Nicolae Dică.

Articol de - Publicat vineri, 09 septembrie 2022 14:00 / Actualizat sambata, 10 septembrie 2022 17:12

După aproape 70 de minute, FCSB conducea pe London Stadium. Gazdele au egalat din penalty, apoi au profitat de schimbările făcute de Dică imediat după lovitura de pedeapsă comisă de Târnovanu și transformată de Bowen

În minutul 70, tehnicianul roș-albaștrilor i-a scos de pe teren pe Olaru, despre care MM și Becali susțin că a cerut schimbare, și Compagno. În locul lor, i-a introdus pe Tavi Popescu și David Miculescu. Din acel moment, vicecampioana României n-a mai contat și a mai încasat două goluri.

Dică, la finalul eșecului cu West Ham: „În loc să o dăm în tribune, noi luăm gol!”
West Ham - FCSB 3-1

Primele două schimbări ale lui Dică au dereglat FCSB

Practic, Dică i-a trecut pe bancă pe Olaru și Compagno, în TOP 3 cei mai buni jucători ai românilor la Londra conform monitorizării InStat, și s-a bazat pentru finalul de meci pe Popescu și Miculescu - cei mai slabi fotbaliști de pe teren în raportul InStat!

La 5 minute de la intrarea lor pe teren, West Ham a preluat controlul în urma unei faze la care chiar cei doi i-au ajutat pe „ciocănari”. Mai întâi, Miculescu a fost fentat din corp de Fornals și n-a putut bloca centrarea ibericului, ca două secunde mai târziu Tavi Popescu să intervină greșit în careu și să trimită balonul spre Antonio, cel mai apropiat om în acel moment de Târnovanu

West Ham - FCSB 3-1 » Fornals > Tavi Popescu și Miculescu

Cât de slab au jucat Tavi Popescu și Miculescu? E relevantă comparația dintre ei și Pablo Fornals, întrucât cei 3 au intrat pe teren în aproximativ același timp, spaniolul cu două minute mai devreme.

Ei bine, Fornals a oferit un assist, a tras periculos de două ori pe poartă, a bifat mai multe pase decât Tavi și Miculescu la un loc și a reușit două driblinguri, Tavi și Miculescu 0!

• David Miculescu (intrat pe teren în minutul '70) și Tavi Popescu ('70) au fost depășiți la faza golului 2 marcat de englezi, apoi n-au jucat nimic;
  • Haruț ('87), Radaslavescu ('90+1) și Bogdan Rusu ('90+1) au intrat prea târziu pe teren pentru a mai face diferența în vreun fel.

Ce au adus în joc schimbările lui Moyes:

• Bowen ('46) a marcat din penalty pentru 1-1;
  • Michail Antonio ('46) a închis tabela în minutul 90 și a contribuit la golul de 2-1 marcat de Emerson;
  • Pablo Fornals ('68) i-a oferit assistul lui Antonio;
  • Paqueta ('46) n-a ieșit cu nimic în evidență, în timp ce Craig Dawson ('90+3) a fost aruncat în luptă în prelungiri.

112 milioane de eurocostă împreună jucătorii de la West Ham care au intrat pe teren în repriza a doua a meciului cu FCSB; toată banca roș-albaștrilor de la Londra e evaluată la puțin peste 12 milioane (Transfermarkt)

Cele două schimbări din minutul 70 nu au adus niciun plus echipei. N-a mai fost aceeași forță în linia de mijloc. N-am înțeles dubla schimbare. Era un echilibru totuși. Nu erai în momentul în care să riști. Nu s-a mai câștigat niciun duel aerian de-atunci
Ilie Dumitrescu, la „Digi Sport Special”