INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  LAZIO - AZ ALKMAAR

FOTO Lazio - AZ Alkmaar 1-2 » Trupa lui Maurizio Sarri a pierdut suprinzător în fața olandezilor, în „optimile” Conference League

Articol de - Publicat marti, 07 martie 2023 17:36 / Actualizat miercuri, 08 martie 2023 10:47

Lazio a pierdut, suprinzător, scor 1-2, pe teren propriu, în fața olandezilor de la AZ Alkmaar, în turul „optimilor” de finală din Conference League.

Italienii au ratat prima ocazie de a marca în minutul 5, când Kerkez a respins cu dificultate centrarea lui Lazzari, în corner. Romanii au deschis scorul în minutul 18, prin Pedro. Spaniolul a reluat pe centrul porții o centrare a lui Zaccagni.

CS Universitatea Craiova, pe urmele noii senzații de la UTA Arad » Fotbalistul pe care vor să-l aducă pe „Oblemenco”
CS UNIVERSITATEA CRAIOVA

Oaspeții au irosit prima oportunitate în minutul 31, când Mijnans a șutat în bară. Olandezii au reușit să egaleze în minutul 45. Grecul Pavlidis a reluat la colțul scurt o pasă venită de la Karlsson.

Doar câteva momente mai târziu, Sergej Milinkovic Savic a fost la câțiva centimetri de a reuși golul care să/i aducă din nou pe italieni în avantaj. Sârbul a șutat în transversala porții lui AZ. AZ Alkmaar a trecut în avantaj în minutul 63, când Kerkez a finalizat o combinație superbă între el și același Karlsson.

În minutul 73, Lazio a ratat șansa de a reveni în joc. Luis Alberto a șutat de la mare distanță, Ryan a respins în față, dar Felipe Anderson nu a profitat de eroarea australianului și a trimis peste.

În minutul 82, Milinkovic Savic a reluat pe lângă poartă, la capătul unui corner. Ultimele minute i-au văzut pe italieni în atac, forțând egalarea, însă fără succes. Calificarea se va stabili în Olanda, la returul de pe 16 martie.

Final: Lazio - AZ Alkmaar 1-2

• Au marcat: Pedro ('18) / Pavlidis ('45), Kerkez ('63)