INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  GRUPE

Nordsjaelland, fosta adversară a celor de la FCSB, a umilit-o pe Fenerbahce » De la turci n-au lipsit vedetele Tadic și Batshuayi!

Formația daneză Nordsjaelland, fosta adversară a celor de la FCSB din turul 3 preliminar din Conference League, a învins-o clar, joi seară, pe Fenerbahce, scor 6-1, în runda cu numărul 5 a fazei grupelor UEFA Conference League.

Articol de - Publicat vineri, 01 decembrie 2023 07:56 / Actualizat vineri, 01 decembrie 2023 09:34

Joi seară, pe stadionul „Right to Dream Park”, din Farum, Nordsjaelland, formația care a eliminat-o pe FCSB în turul 3 preliminar din Conference League, scor 2-0 la general, a zdrobit-o pur și simplu pe Fenerbahce, liderul la zi al clasamentului din prima ligă turcă, scor 6-1.

Cel mai șocant rezultat al serii în Europa: cu vedetele pe teren, Besiktas a luat CINCI goluri acasă!
GRUPE

Nordsjaelland a dat de pământ cu Fenerbahce în Conference League

Vicecampioana Turciei a aliniat un prim „11” în care se regăseau nume sonore din fotbalul european, precum portarul Dominik Livakovic, Dusan Tadic, Cengiz Under, Michy Batshuayi sau Ryan Kent, dar nu au avut nicio șansă în fața danezilor de la Nordsjaelland

Nordicii au înscris de două ori în prima repriză. Fundașul Lucas Hey a deschis scorul în minutul 21, iar Daniel Svensson a dublat avantajul gazdelor 4 minute mai târziu. Turcii au redus din diferență prin Michy Batshuayi, care a marcat în minutul 43. Belgianul a mai avut un gol anulat pentru ofsaid douî minute mai târziu.

Nordsjaelland nu a redus din turație nici după revenirea de la cabine. Danezii au mai marcat de 4 ori, prin atacantul suedez Benjamin Nygren, care a reușit o „triplă” (55, 75, 84), și prin Christian Rasmussen (66).

Este a doua cea mai mare victorie obținută de Nordsjaelland în grupele Conference League. Nordicii au învins-o pe campioana Bulgariei, Ludogoreț Razgrad, cu 7-1, în runda secundă a fazei grupelor Conference League.

Nordsjaelland ocupă primul loc în grupa H, cu 10 puncte adunate în 5 meciuri, peste Ludogoreț Razgrad și Fenerbahce, care au câte 9 puncte. Spartak Trnava e ultima în grupă, cu numai un punct în cont și e deja eliminată.

În ultima etapă, Nordsjaelland se deplasează în Bulgaria pentru duelul cu Ludogoreț Razgrad, în timp ce Fenerbahce primește la Istanbul vizita lui Spartak Trnava

Laszlo Dioszegi anunță revoluția la Sepsi: „Se schimbă radical lucrurile! Cine nu se aliniază poate să plece”

O echipă din Top 5 campionate ale Europei are același antrenor din 2007! Și a marcat toate golurile cu jucători autohtoni