INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  FCSB - SILKEBORG 0-5

Reacția presei daneze după umilința celor de la FCSB: „Silkeborg i-a maltratat de două ori într-o săptămână pe români”

FCSB - Silkeborg/ foto Cristi Preda (GSP)

Articol de GSP - Publicat vineri, 14 octombrie 2022 10:56 / Actualizat vineri, 14 octombrie 2022 11:43

FCSB a pierdut cu Silkeborg în grupele Conference League, scor 0-5, la fel ca în prima manșă dintre cele două echipe. Presa daneză a catalogat meciul de pe Arena Națională drept „o lecție de fotbal oferită de Silkeborg”.

Umilința echipei lui Gigi Becali a făcut valuri în Danemarca, unde jurnaliștii au lăudat prestația lui Silkeborg și îi văd pe elevii lui Kent Nielsen cu șanse de calificare în primăvară. Danezii sunt pe locul doi, cu 6 puncte. West Ham conduce grupa, cu 12 puncte, în timp ce Anderlecht este pe locul 3, cu 4 puncte.

Dică, atacat de un fost coechipier: „Mă așteptam să aibă onoare și să plece. E bun executant, nu bun antrenor” + Ce nume propune pentru FCSB
FCSB - SILKEBORG 0-5

„Silkeborg i-a maltratat de două ori pe românii de la FCSB”

Silkeborg i-a maltratat de două ori într-o săptămână pe românii de la FCSB, în Conference League. Pentru a doua oară în 7 zile, Silkeborg a pulverizat-o pe FCSB cu 5-0 și a urcat pe locul doi în grupă.

A fost o lecție de fotbal oferită românilor”, au notat cei de la TpsBladet.dk.

FOTO. FCSB, ținta ironiilor în online după ce a fost zdrobită de Silkeborg

sursă foto: Troll Football România
+8 FOTO

Mark Brink, după FCSB - Silkeborg 0-5: „După golul 3 parcă n-au mai jucat”

Mark Brink (24 de ani), mijlocaș central la Silkeborg, titular în victoria cu FCSB de joi seara, 5-0, spune că „am fost puțin norocoși. Golul de 3-0 a «omorât» meciul”. Totodată, că n-a mai bătut o echipă cu un scor general de 10-0 din perioada junioratului.

„Să venim aici și să câștigăm cu 5-0 este de necrezut! Să fiu sincer, în prima repriză au făcut presing, am fost puțin norocoși să avem 2-0 la pauză. Apoi, la final, am demonstrat că suntem mai buni. Golul de 3-0 a «omorât» meciul. Poți vedea că atunci când o echipă are probleme și e condusă cu 0-3, se chinuie.

Au fost ghinioniști astăzi, cred că au jucat mai bine decât au făcut-o în Danemarca. În prima repriză au pus presiune, dacă ar fi înscris poate ar fi fost un rezultat strâns la final.

Până la urmă, am fost echipa mai bună, am înscris 5-0. Parcă n-au mai jucat de la 3-0 și am mai înscris două goluri simple, dar prima repriză a fost mai echilibrată”, a declarat Brink la zona mixtă.

Iar, în final, întrebat dacă a mai câștigat la general cu 10-0 în fața vreunei echipe, a spus: „Nu-mi amintesc, poate când aveam 12 sau 13 ani. Este o nebunie, încă nu realizez pe deplin. Probabil o voi face peste una, două zile”.

Nicolai Larsen, portarul celor de la Silkeborg, în extaz după victoria cu FCSB: „E mai mult decât un vis”

Umilit de Silkeborg tur-retur, jucătorul lui FCSB visează la grupele Champions League: „La anul ne calificăm”

„Dacă nu ne prezentam, luam numai 3” » FCSB, ținta ironiilor în online după ce a fost zdrobită de Silkeborg

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”