INTERNATIONAL  »  EURO 2020  »  UCRAINA - ANGLIA 0-4

Explicațiile lui Shevchenko, după ce Ucraina a fost nimicită pe Olimpico: „Acolo a fost problema noastră”

Andriy Shevchenko / Sursă foto: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat duminica, 04 iulie 2021 13:40 / Actualizat duminica, 04 iulie 2021 14:18

Andriy Shevchenko (44 de ani), selecționerul Ucrainei, a oferit primele explicații după înfrângerea usturătoare suferită în fața Angliei, pe Olimpico, scor 0-4, în sferturile de finală ale EURO 2020.

• Ucraina, una dintre marile surprize de la EURO 2020, nu a putut emite pretenții în fața Angliei, una dintre favoritele la câștigarea turneului final. Naționala lui Southgate și-a respectat statutul de favorită și a trecut fără emoții de Ucraina, scor 4-0.

Explicațiile lui Shevchenko, după ce Ucraina a fost nimicită pe Olimpico

„Anglia a fost mai puternică în jocul aerian, iar noi l-am pierdut pe fundașul nostru central (Krivtov), care le-ar fi putut pune probleme. În opinia mea, asta a determinat cursul jocului. E adevărat că a existat și o scădere a concentrării la începutul reprizei a doua, dar problema a fost jocul aerian.

Cred că Ucraina a făcut un European bun. În ciuda absnețelor din lot, am încercat întotdeauna să jucăm bine. Anglia a fost eficientă, a speculat greșelile noastre”, a mărturisit Shevchenko.

EURO s-a încheiat pentru noi, vom analiza parcursul, vom face un bilanț. Federația va trebui să ia o decizie, dar există timp pentru asta, nimeni nu se grăbește.
 - Andriy Shevchenko, selecționer Ucraina

Cum a spulberat-o Anglia pe Ucraina » Premieră în istoria Europenelor!

Trei goluri cu capul a dat Anglia cu Ucraina (4-0), în „sferturi”, fiind prima echipă care reușește acest lucru într-un meci în istoria Europenelor!

Pe „Olimpico” din Roma, Anglia s-a distrat cu naționala lui Andrei Șevcenko. Ucraina nu a avut răspuns în fața britanicilor și se întoarce acasă după un parcurs neașteptat de bun la acest turneu final.

Dintre cele 4 goluri marcate de englezi, 3 au venit în urma loviturilor de cap. Consecutiv, de altfel, după ce Kane, din cădere, a deschis scorul în minutul 4. Celelalte reușite au venit în repriza a doua și au fost marcate, prin același procedeu, de Harry Maguire, Harry Kane, pentru „dublă”, și Jordan Henderson.

FOTO Imagini spectaculoase din meciul Ucraina - Anglia 0-4

+25 FOTO

VIDEO Andriy Shevchenko, momente magice reușite în carieră

Cristiano Ronaldo, primul în clasamentul golgeterilor la EURO 2020! De ce e în fața lui Schick, deși au același număr de goluri

Danemarca se revoltă înainte de semifinala cu Anglia! Mesajul selecționerului Hjulmand pentru Boris Johnson

Mesaj emoționant pentru eroul Spinazzola: „După furtună, iese întotdeauna soarele”