INTERNATIONAL  »  EURO 2020  »  ITALIA - AUSTRIA 2-1 (D.PREL)

Secretul Italiei, spus chiar de eroul din meciul cu Austria + cum a copiat performanța tatălui din urmă cu 25 de ani

Italia e în sferturi la EURO. FOTO: Guliver/Getty Images +48   FOTO
Italia e în sferturi la EURO. FOTO: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat duminica, 27 iunie 2021 08:53 / Actualizat duminica, 27 iunie 2021 23:26

Federico Chiesa (23 de ani) e considerat eroul Italiei după victoria cu Austria, 2-1, ce i-a adus Squadrei Azzurra calificarea în sferturile de finală ale EURO 2020.

Italia a avut viață grea contra Austriei, iar trupa care a defilat în grupe a deschis scorul abia în prelungiri. Federico Chiesa, extrema de la Juventus, a spart gheața în minutul 95. Aflat la 6 metri de poartă, lateral dreapta, acesta a preluat perfect o pasă lungă venită de la Spinazzola și a șutat violent cu piciorul stâng.

Federico Chiesa: „Toți suntem la același nivel!”

La finalul meciului, rezerva Chiesa a vorbit despre secretul Italiei de la acest Campionat European. Squadra Azzurra e în sferturi și e îndreptățită să viseze la mult râvnitul trofeu continental.

Suntem 26 de jucători, toți suntem titulari, toți suntem la același nivel

Dacă joc cel mai bun fotbal al meu? Da, sunt în cea mai importantă etapă a carierei mele, sunt fericit. Toți suntem foarte puternici, acum vrem să ne recuperăm bine”, a declarat Chiesa imediat după meci.

25 de ani și 12 zileau trecut de la golul marcat de Enrico Chiesa, tatăl lui Federico, în meciul cu Cehia de la Euro 1996

FOTO Imagini spectaculoase din meciul Italia -Austria

+44 FOTO

FOTO Italia - Austria 0-0 (2-1 d. prel.) » Squadra Azzurra este în sferturile de finală de la Euro 2020! O așteaptă un duel infernal

Antrenamentul Franței de pe „Arcul de Triumf”, întârziat » L'Equipe a dezvăluit ce încerca să ascundă Deschamps

BOOM economic într-un oraș din România » Investiție de 650 de milioane de euro: fabrica de anvelope se mută din Rusia