INTERNATIONAL  »  EURO 2020  »  ANGLIA

Luke Shaw a jucat 4 meciuri la Euro 2020 cu fractură la coaste!

Accidentat contra Germaniei, în „optimi”, fundașul stânga Luke Shaw a continuat să joace în acea partidă

Articol de - Publicat miercuri, 21 iulie 2021 09:01 / Actualizat miercuri, 21 iulie 2021 10:17

Accidentat contra Germaniei, în „optimi”, fundașul stânga Luke Shaw a continuat să joace în acea partidă, nelipsind nici în „sferturi”, semifinale și finala Euro 2020!

Nu doar Marcus Rashford a înfruntat durerile pentru a juca la Euro. Dacă atacantul lui Manchester a amânat operația la umăr pentru a nu a rata turneul final, Luke Shaw, coechipierul său de la United, s-a accidentat chiar la CE 2020.

Luke Shaw, cel mai rapid gol într-o finală de Euro 2020

Potrivit Daily Telegraph, fundașul stânga a suferit o fractură la coaste în timpul meciului contra Germaniei, 2-0 în „optimi”, dar nu s-a oprit. A rămas pe teren și în „sferturi” (4-0 cu Ucraina), și în semifinale (2-1 după prelungiri cu Danemarca), și în finală (1-1, 2-3 la penalty-uri cu Italia).

A fost unul dintre cei mai buni englezi la acest turneu. Reușind un gol (cel mai rapid într-o finală de Euro, un minut și 57 de secunde) și trei pase decisive.

Cât va lipsi Luke Shaw la Manchester United?

La întoarcerea din vacanță, Shaw va fi examinat de medicii lui Man. United. Și el ar putea pierde startul Premier League. Rashford va reveni spre sfârșitul lui octombrie.

Alte știri de la Euro 2020:

Un fost elev al lui Roberto Mancini face declarații surprinzătoare: „M-a durut înfrângerea din finală, pentru că îl urăsc pe Mancini”

Patru persoane acuzate de rasism față de jucătorii Angliei după finala EURO, arestate

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”