INTERNATIONAL  »  EURO 2020  »  SCOȚIA - CEHIA 0-2

FOTO Scoția - Cehia 0-2 » Schick de 3 puncte! Cehii speră la calificarea în „optimi”

Cehia a învins-o pe Scoția, scor 2-0, la Glasgow, în prima rundă a grupei D de la Euro 2020. +17   FOTO

Articol de - Publicat luni, 14 iunie 2021 18:15 / Actualizat luni, 14 iunie 2021 19:31

Scoția - Cehia 0-2 » Cronică: Bijuterie Schick!

„Dubla” cehului Schick, al doilea gol o minunăție de la mijlocul terenului, record pentru Euro!, a tranșat meciul cu o Scoție curajoasă, dar ghinionistă, naivă și blocată mereu de Vaclik.

+13 FOTO

Pe cât e de frumos „Flower of Scotland", pe atât contrastează cu vremea din Glasgow, un plumburiu pe care Robertson și compania îl puteau folosi în favoarea lor.

Căci McGinn a ratat primul o dublă ocazie. Apoi l-a urmat chiar căpitanul scoțian de la Liverpool. Părea că mijlocul de Premier League al băieților lui Clarke va ține departe șireata Cehie.

Însă Schick, vârf pursânge, cum puține naționale au, a lovit chiar înainte de pauză (42). Assist Coufal de la West Ham, poate cel mai bun fundaș dreapta al ultimului sezon din prima ligă engleză. Centrare perfectă, gol cu capul. Cât de britanic!

Gol istoric

Apoi, la reluare, s-a răsturnat ligheanul cu ocazii. În numai 3 minute, Marshall a scos in extremis, Hendry a lovit bara și Kalas era să-și dea autogol, doar intervenția lui Vaclik salvând situația. Și-apoi a venit minunea: după un șut blocat al aceluiași Hendry, mingea a sărit la vulpea Schick. Același Schick.

Care l-a văzut pe Marshall ieșit și a tras nemilos de la jumătatea terenului. Mingea a luat o curbă ideală și a ajuns, la fel ca portarul ghinionist, în plasă. Golul turneului, fără îndoială. Și record de distanță: conform statisticienilor OPTA, șutul a fost de la 46 de metri, cu 14 mai mult decât precedentul, neamțul Torsten Frings (32m) cu Olanda la Euro 2004.

Cel mai mult de când se măsoară distanța, din 1980. Finalul scoțienilor a fost la fel ca tot meciul: cu încercări blocate de bravul Vaclik. Cehia profită de atacantul-model și golul istoric și trece pe 1 în grupa D, peste Anglia.

Scoția - Cehia 0-2

Scoția - Cehia, echipe de start:

Scoția: Marshall - Hanley, Cooper, Hendry - O'Donnell, Armstrong, McGinn, McTominay, Robertson - Dykes, Christie
Rezerve: Gordon, McLaughlin - Adams, Forrest, Fraser, Gilmour, McGregor, McKenna, Nisbet, Patterson, Taylor, Turnbull
Selecționer: Steve Clarke

Cehia: Vaclik - Coufal, Celustka, Kalas, Boril - Soucek, Kral - Masopust, Darida, Jankto - Schick
Rezerve: Mandous - Barak, Brabec, Hlozek, Holes, Kaderabek, Krmencik, Mateju, Pekhart, Sevcik, Vydra, Zima
Selecționer: Jaroslav Silhavy

Stadion: Hampden Park, Glasgow
Arbitru: Daniel Siebert, Germania

VIDEO 4 goluri în primul meci jucat pe Arena Națională la Euro 2020

FOTO Olanda - Ucraina 3-2 » Primul thriller de la Euro 2020: 5 goluri marcate într-o repriză

FOTO Austria - Macedonia de Nord. Comedia erorilor pe Arena Națională » „Vulpoiul” Pandev, gol după prima mare gafă de la Euro 2020

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”