INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  RECORD

Harry Kane a devenit cel mai bun marcator din istoria naționalei Angliei! Cum arată top 10

Harry Kane (29 de ani) a marcat în Italia - Anglia, debutul în grupa C a preliminariilor Campionatului European, și a devenit golgeterul all-time al naționalei Albionului.

Articol de - Publicat joi, 23 martie 2023 22:53 / Actualizat joi, 23 martie 2023 22:53

Anglia a făcut ce a vrut în prima repriză a deplasării cu Italia, de la Napoli. Declan Rice a deschis scorul în minutul 13, iar Harry Kane a stabilit rezultatul final în minutul 44, dintr-o lovitură de la 11 metri obținută pentru un henț comis de Giovanni Di Lorenzo.

GSP a asistat la Ungaria - Estonia, primul meci după anunțul afișării steagului Ungariei Mari » Cine a iscat întreaga dispută: „O mângâiere politică pentru ei”
Ungaria - Estonia 1-0

Reușita l-a transformat pe vârful lui Tottenham în cel mai bun marcator din istoria Angliei, cu 54 de reușite. Până astăzi, Kane împărțea performanța cu Wayne Rooney.

• Tom Finney - 30

Dintre primii 10 golgeteri, Harry Kane este singurul aflat în activitate. Raheem Sterling este următorul din această categorie, cu 20 de reușite.

Anglia face parte din grupa C preliminară a Campionatului European. Le are adversare pe Macedonia de Nord, Malta, Ucraina și Italia. Primele două formații se califică direct la turneul final organizat anul viitor, în Germania.

VIDEO Emil Săndoi își creionează lotul pentru Euro 2023 » Noua „perlă” a lui Hagi, în vizor

Mesajul transmis de Ianis Hagi, în plin conflict între tatăl lui și selecționer: „Mereu alături!”

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”