INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  PRELIMINARII

A calificat naționala la EURO și imediat după meci și-a anunțat DEMISIA: „Suntem fericiți acum, dar...”

Jaroslav Silhavy, în stânga // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat marti, 21 noiembrie 2023 09:20 / Actualizat marti, 21 noiembrie 2023 10:38

Jaroslav Silhavy (62 de ani) a calificat-o pe Cehia la EURO 2024 prin victoria cu Republica Moldova, 3-0, iar imediat după meci a anunțat că demisionează: „Decizia a fost luat înainte de partidă”.

Cehia a jucat ultimul meci din preliminarii cu calificarea pe masă. Adversară i-a fost Republica Moldova, care în cazul unei victorii ar fi prins locul de EURO în detrimentul cehilor.

Gazdele nu au avut probleme. Doudera (minutul 14), Chory ('72) și Soucek ('90) au adus o victorie la scor de neprezentare, prin care Cehia a prins locul 2 în grupă și, implicit, calificarea la turneul final de anul viitor.

Revoltă în Ucraina: „UEFA Mafia? Rezultat manipulat!” + Reacția italienilor: „Reluările asta par să arate...”
Ucraina - Italia 0-0

Jaroslav Silhavy a calificat Cehia la EURO 2024, apoi a demisionat

În ciuda realizării obiectivului, calificarea Cehiei la EURO pentru a opta oară consecutiv, selecționerul Jaroslav Silhavy și-a anunțat demisia imediat după meci.

„Deși suntem fericiți acum, deciseserăm înainte de meci să nu continuăm. L-am anunțat pe președintele Federației, Petr Fouska. Presiunea era deja enormă, uneori de neînțeles. Asta a contribuit la decizia noastră”, a explicat el, citat de Reuters.

Silhavy, fost antrenor la Slavia Praga, era selecționer din septembrie 2018. A calificat-o pe Cehia la turnee consecutive de Campionat European, în 2020 reușind o performanță importantă, accederea în faza sferturilor de finală.

Mai multe știri de actualitate:

Lui Lineker și Carragher nu le-a venit să creadă ce s-a întâmplat în meciul Angliei: „Mizerabil, i-a pătat debutul!”

Ce scandal! Ucrainei i-a fost refuzat un penalty EVIDENT în minutul 90+3 » Președintele UEFA declarase: „Ar fi un dezastru să nu se califice Italia”