INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  CFR CLUJ - SEVILLA 1-1

CFR CLUJ - SEVILLA 1-1 // VIDEO+FOTO Vamos, românilor! Prestație onorabilă pentru campioana României, însă Sevilla devine favorită la calificare

Articol de - Publicat joi, 20 februarie 2020 19:55

CFR Cluj a remizat cu Sevilla, scor 1-1 (Deac '59 pen. / En-Nesyri '82), în turul șaisprezecimilor de finală din Europa League.

CFR Cluj a obținut numai o remiză frustrantă cu un colos amorțit, Sevilla, care n-a impresionat și s-a bucurat de egal. Dacă ar lăsa timiditatea deoparte și s-ar concentra mai mult, ardelenii ar putea măcar să-i mai chinuie pe spanioli la retur.

CFR Cluj a vrut să fie Făt-Frumos, curajos, în încercarea de a continua povestea europeană care a aprins imaginația fanilor și oficialilor din Gruia. Sevilla n-a fost zmeul zmeilor, în ciuda palmaresului și aulei de grande, cu toate că fotbaliștii ăia știu să mângâie fain mingea. Tupeul ardelenilor s-a materializat prin tentativele de șut ale lui Omrani, Vinicius, Păun și Deac, doar că mingea s-a lovit fie de adversari, fie de panourile publicitare. Scoțând aburi de la efortul pe seara de iarnă din Gruia, jucătorii campioanei României au jucat de la egal la egal cu un adversar supraevaluat în acest moment, sosit în Transilvania într-un început de criză de rezultate.

VAR-ul să trăiască!

Probabil, veteranilor din luptele europene ai lui SuperDan le-ar fi folosit o galerie precum a "câinilor roșii", care să-i împingă pe jucători în adversari, să dea tupeu, să trimită săgeți într-un rival moțăind. Înghețați prin tribune, fanii au așteptat "să vină trenu'", cum spun ei acțiunilor de gol, sesizând că "feroviarii" pot, sau măcar speră, să deraieze adversarul. Jumătate din dorința lui Petrescu s-a împlinit în minutul 33: Suso a căutat poarta, De Jong a deviat, mai mult sau mai puțin întâmplător, cu călcâiul, balonul a depășit mâinile întinse ale lui Arlauskis și a mângâiat transversala. În prima oră de joc, băieții în alb de milioane de euro au fost anihilați de singura echipă din Liga 1 cu epoleți europeni. Bun cine a inventat VAR-ul, să-i dea Dumnezeu sănătate! "Centralul" Aytekin n-a văzut hențul, destul de evident, al lui Kounde, dar tehnologia VAR a produs penalty. Deac (59) a bătut nemțește penalty-ul, înscriind chiar dacă Vaclik a simțit unde trage.

Frumos arăta 1-0 pe tabelă și pentru retur

Felicitări speciale clujenilor, de pe bancă și din tribune, ce-au pus presiune pe arbitru să consulte VAR-ul la multe zeci de secunde după fază, lui Manea pentru centrare și lui Traore că a sărit cu adversarul la cap, dezechilibrându-l și silindu-l să greșească! Echipa lui Dan Petrescu chiar a căpătat ștaif european, însă i-a rămas stilul românesc de a-și bate joc de un avantaj ce putea forța un miracol pe Ramon Sanchez Pizjuan. A absorbit bine tentativa de presiune a adversarului rănit în orgoliu, mai bine de trei sferturi din meci. Corect, Sevilla este acum o umbră a formației ce poate fi, însă nu se poate omite abnegația cu care românii și străinii CFR-ului au știut să interpreteze aproape perfect o piesă ce părea să fie hit.

System error

Doar că sistemul defensiv al lui Petrescu s-a scurtcircuitat la spartul târgului, precum cel de comunicare al arbitrilor în prima repriză, și după o fază fixă ardelenii au fost prinși, pueril la acest nivel, De Jong dovedindu-și inteligența și oferindu-i onoarea egalării nou-intratului En-Nesyri. Măcar ne-a uns la suflet că băieții Sevillei se bucurau excesiv pentru reușită, semn că le-a țâțâit egoul. Bravo, Arla! A scos în prelungiri reluarea de 2-1 a lui Rony Lopes, măcar mergem în Spania pornind, doar teoretic, de la egal la egal, dar cu avantajul mare al bogaților.

1,1milioane de euro va câștiga din partea UEFA învingătoarea "dublei" dintre clujeni și spanioli

50este numărul partidelor la care a ajuns Arlauskis în cupele europene, dintre care 42 pentru echipe românești, 11 cu Urziceni, 12 cu FCSB și 19 la CFR

5meciuri consecutive fără victorie în toate competițiile a strâns Sevilla, trei remize și două înfrângeri

1șut pe spațiul porții i-a trebuit CFR-ului ca să deschidă scorul, iar Sevilla a egalat, de asemenea, la primul șut cadrat

+45 FOTO

16.500de spectatori au asistat la meci

Fără legătură cu VAR în prima repriză

Din faza "16-imilor" Europa League, toate partidele beneficiază de arbitraj VAR. La meciul de la Cluj au fost însă probleme, din cauza frigului și a umezelii. În momentele premergătoare începerii jocului, arbitrul german Deniz Aytekin și-a dat seama că nu poate să comunice prin căști cu colegii săi de la VAR. În cele din urmă, după 7 minute de întârziere, a decis să dea totuși drumul jocului, chiar dacă defecțiunea nu se remediase. Al patrulea arbitru, Patrick Ittrich, a ținut legătura cu colegii de la VAR în prima parte, iar la pauză, Aytekin și-a schimbat căștile.

Manea, primul meci de la revenire

Până acum, fundașul dreapta de la CFR, Cristian Manea (22 de ani), nu bifase niciun minut de la revenirea în Gruia, în cele 3 partide de campionat. Azi, cu Sevilla, el a fost titular, fiind primul său meci oficial din 3 decembrie, când a jucat pentru FCSB în victoria de la Iași, din campionat. Ultima dată când Manea a evoluat la CFR a fost în urmă cu 9 luni, pe 19 mai 2019, în întâlnirea cu FCSB.

Sevilla a cerut și ea penalty cu VAR

Captură TV Telekom Sport

În minutul 68, la o fază în careul celor de la CFR, Ocampos, în poziție bună, a încercat să finalizeze, dar a fost blocat de Djokovici. Spaniolii au sărit la arbitru, cerând să consulte VAR, susținând că jucătorul ardelenilor ar fi comis henț. Și din reluări se vede însă că Djokovic avea mâinile la spate în momentul în care a intervenit în fața lui Ocampos. Arbitrul Deniz Aytekin nu doar că nu a dictat nimic, dar, în urma protestelor de pe banca de rezerve, i-a arătat cartonașul galben lui Reguilon

CFR Cluj - Sevilla 1-1

⇒ FINAL: CFR Cluj - Sevilla 1-1

min. 82: GOL SEVILLA! En-Nesyri primește mingea în fața porții goale de la De Jong și îndeplinește o simplă formalitate.
min. 75: Fernando șutează mult peste poartă de la 30 de metri
min. 68: Ocazie Sevilla. Arlauskis iese greșit la corner, mingea ajunge la Ocampos, care trage în Djokovic. Oaspeții au cerut penalty, dar reluările au demonstrat că decizia centralului de a lăsa jocul să continue a fost corectă
min. 59: GOOOL CFR CLUJ! Ciprian Deac transformă excelent penalty-ul și o aduce pe formația din Gruia în avantaj
min. 56: PENALTY CFR! Manea centrează foarte bine în interiorul careului advers, iar mingea trimisă de el îl lovește în mână pe Kounde. După consultarea VAR, arbitrul arată punctul cu var.
min. 50: Deac execută modest o lovitură liberă de la 20 de metri
min. 46: A început actul secund

⇒ Pauză la Cluj: 0-0

min. 39: Bordeianu trage mult peste de la aproximativ 35 de metri
⇒ Oaspeții domină partida, în timp ce formația noastră reușește rareori să ajungă în careul advers
min. 33: Ocazie Sevilla: Suso trage, De Jong deviază cu călcâiul, iar balonul lovește transversala!
min. 25: Bordeianu îi pasează foarte bine lui Deac în careu, iar decarul clujenilor trimite slab cu piciorul drept pe lângă poartă
min. 21: Același De Jong trimite cu capul periculos din 6 metri. Mingea nu este cadrată
min. 20: Sevilla, aproape de deschiderea scorului. De Jong trece puțin pe lângă mingea care i-a fost trimisă în fața porții
min. 7: Pericol creat la poarta spaniolilor. Păun execută bine un corner, iar Vaclick a boxat direct în Omrani, care nu a reușit să controleze balonul
min. 1: A început meciul!

⇒ Startul partidei a fost amânat cu 6 minute, din cauza unor probleme de comunicare între arbitrii de pe teren și cei din cabina VAR

CFR Cluj (4-4-2): Arlauskis - Cr. Manea, Burcă, Vinicius, Camora - Deac, Bordeianu, Djokovic, Păun - L. Traore, Omrani
Rezerve: Sandomierski, Luis Aurelio, Boli, Golofca, Hoban, Cestor, Rondon
Antrenor: Dan Petrescu

Sevilla (4-3-3): Vaclick - J. Navas, Kounde, D. Carlos, Escudero - Jordan, Gudelj, Fernando - Suso, L. De Jong, Ocampos
Rezerve: Bounou, Sergi Gomez, Rony Lopes, Banega, Vasquez, Reguilon, En-Nesyri
Antrenor: Julen Lopetegui

Stadion: „Dr. Constantin Rădulescu” (Cluj)
Arbitru: Deniz Aytekin. Asistenți: Eduard Beitinger, Dominik Schaal (toți din Germania)

Vezi și:

Dan Petrescu și-a ales strategia » Cum abordează superduelul cu Sevilla și derby-ul cu Craiova

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!