INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  ETAPA #1

EUROPA LEAGUE // FOTO » Bilanț fantastic în prima seară din Europa League: 75 de goluri marcate + Dudelange a realizat surpriza!

Articol de GSP - Publicat joi, 19 septembrie 2019 17:12

75 de goluri s-au marcat în cele 24 de meciuri jucate joi în prima etapă a grupelor din Europa League. Au existat și câteva surprize importante.

Austriecii de la Wolfsberger au câștigat categoric pe terenul nemților de la Monchengladbach, scor 4-0. Victoria celor de la CFR Cluj, 2-1 cu Lazio, și egalul obținut de Ferencvaros, 1-1 cu Espanyol, au prins și ele lista surprizelor.

Victorie incredibilă în Cipru

De departe cea mai neașteptată victorie a serii a fost obținută de Dudelange pe terenul lui APOEL Nicosia. Luxemburghezii aveau cota 18.00 pentru un succes înainte de startul partidei! Au condus cu 2-0, ciprioții au revenit fabulos cu trei goluri în patru minute, însă Dudelange a întors scorul și s-a impus cu 4-3.

Sevilla, Arsenal, Porto, Roma și Manchester United și-au respectat blazonul și au obținut trei puncte după prima etapă.

FINAL » Rennes - Celtic 1-1

• Au marcat: Niang '38 pen. / Christie '55 pen.

FINAL » FC Porto - Young Boys 2-1

• Au marcat: Soares '8, '29 / Nsame '15 pen.

FINAL » Gent - St. Etienne 3-2

• Au marcat: David '2, '43, Ngadeu '64 / Khazri '38, Kaminski '75 ag.

FINAL » Slovan Bratislava - Beșiktaș 4-2

• Au marcat: Sporar '15, '58, Ljubicic '90+3, Moha '90+4 / Ljajic '28, Bozhikov 45+1 ag.