INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  SWANSEA - PETROLUL

”Lupii” mîncaţi de ”lebede” » Swansea a făcut instrucţie cu Petrolul pe Liberty Stadium, scor 5-1

Articol de GSP - Publicat joi, 22 august 2013 00:00 / Actualizat joi, 22 august 2013 23:06

Petrolul a început bine meciul de pe Liberty Stadium, dar visul frumos a ţinut doar 15 minute. Routledge a şutat spre poarta lui Pecanha, iar Hoban a deviat mingea în plasă.

Asaltul galezilor la poarta prahovenilor a continuat, iar în mintutul 22, Shelvey a centrat în careu, Pablo Hernandez a deviat balonul pentru Michu, care a reluat în plasă din faţa porţii.

Trei minute mai tîrziu, Swansea a ridicat scorul la 3-0. Acelaşi Pablo Hernandez a trimis în careu, de unde Routlegde, lăsat liber de Achim, a reuşit să-l învingă pe Pecanha.

Grozav a încercat cîteva artificii tehnice, dar Hamza a fost invizibil în atac în prima repriză.

La pauză, Camara a fost trimis în teren în locul lui Hoban, iar portughezul a reuşit un şut bun, puţin pe lîngă poarta lui Vorm (minutul 51).

În minutul 57, Contra a forţat ofensiva şi i-a trimis în teren pe Priso şi Dore. Golul a venit însă tot în poarta lui Pecanha. Michu a centrat în faţa porţii pentru Bony, iar portarul ploieştenilor a scăpat balonul în plasă.

Degringolada din apărarea Petrolului a continuat, iar în minutul 70, Pozuelo a înscris cu un şut din marginea careului.

Schimbările făcute de Contra după pauză s-au simţit în jocul prahovenilor. Guilherme a reuşit o acţiune personală în minutul 81, dar mingea trimisă de el în careu n-a putut fi valorificată de colegii săi din atac. Un minut mai tîrziu, Grozav şi Camara au  realizat un schimb frumos de pase în marginea careului, dar şutul portughezului a trecut puţin pe lîngă.

Golul de onoare al prahovenilor a venit în minutul 87, cînd Guilherme a centrat perfect în careu, iar Grozav a marcat un gol superb, din foarfecă.

După ce a eliminat pe modesta formaţie Vikingur, iar apoi a scos-o pe Vitesse, Petrolul da acum peste un adversar mult mai tare, Swansea.

****

Min 90 + 2 - Final de meci, Swansea se impune cu 5-1

Min 90 + 1 - Teixeira şutează bine

Min 87 - GOOOOOL PETROLUL! Guilherme centrează în careu, Grozav reia din foarfecă şi marchează

Min 82 - Schimb de pase între Grozav şi Camara în marginea careului, portughezul şutează în braţele lui Vorm

Min 81 - Faza frumoasă de atac a Petrolului, Guilherme a intrat în careu, dar centrarea sa n-a putut fi valorificată de Camara