INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  16-IMI

Manchester City, doar egal cu Aris Salonic: 0-0

Articol de GSP - Publicat marti, 15 februarie 2011 00:00 / Actualizat marti, 15 februarie 2011 21:35

Manchester City a terminat la egalitate, scor 0-0, meciul tur din 16-imile Europa League, în deplasarea de la  Aris Salonic. Britanicii se pot declara însă mulţumiţi, ţinînd cont că formaţia gazdă nu a mai pierdut un meci în competiţiile europene pe teren propriu de 40 de ani.

Ar fi putut fi chiar mai bine pentru "cetăţeni", dacă atacantul adus de la Wolfsburg, Edin Dzeko, nu ar fi ratat exasperant în a doua parte a meciului. Bosniacul a fost unul din cei patru jucători titulari care au jucat şi în înfrîngerea din campionat, din meciul cu rivala Manchester United.

City a avut o posesie mai mare în prima repriză, dar fără să schimbe scorul de pe tabelă. David Silva şi Tevez au ratat două şanse bune în startul partidei, însă ocazia primei reprize a venit din gheata lui Dzeko, dar şutul său din apropiere a fost reţinut în doi timpi de portarul lui Aris. În partea a doua Dzeko s-a jucat cu ocaziile, ratînd din patru situaţii foarte bune.

Cea mai mare ocazie a grecilor a venit de la fostul stelist Juan Toja, care a luat o acţiune pe cont propriu, dar şutul său a fost respins extraordinar de Joe Hart.