INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  CUPA UEFA / AJAX - FIORENTINA 1-1, ÎN TUR 1-0

Păcat de pasă!

Articol de - Publicat sambata, 28 februarie 2009 00:00

Mutu n-a marcat, dar l-a servit genial pe Gilardino. Pe final, Fiorentina a fost egalată şi a părăsit competiţia din "şaisprezecimi"

Mutu a scăpat de-o grijă. Eliminată din Liga Campionilor, Fiorentina a spus joi adio şi Cupei UEFA. Învinsă pe teren propriu (0-1), Viola a fost aproape de prelungiri în returul de la Amsterdam. Ajax a egalat pe final (1-1) şi atacantul român a ratat calificarea în "optimi". :S

Mutu n-a marcat nici în retur, deşi n-a jucat deloc rău. A irosit multe ocazii, mai ales în prima repriză, iar după pauză Vermaelen şi portarul Vermeer au făcut minuni. I-a ieşit însă superb faza meciului din minutul 61. Preluare cu stîngul din zbor la marginea careului, cu spatele la poartă, şi apoi călcîi formidabil cu dreptul, assist perfect pentru şutul imparabil al lui Gilardino. Adrian a primit un cartonaş galben pentru că a încercat să marcheze cu mîna. :X

"La meciul 100 în viola, a avut în picior mingea de 1-0 după 3 minute, dar şutul a fost blocat. O lovitură liberă pe lîngă poartă şi călcîiul-assist pentru Gila", scrie "Gazzetta dello Sport" (nota 6,5). "Corriere dello Sport" (5,5) îl critică pentru "erorile în cantitate industrială, compensate de pasa fantastică de la gol", Mutu fiind cel mai bine văzut de "Il Giornale" (7).