INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  RENNES - CFR CLUJ 0-1

RENNES - CFR CLUJ 0-1 // 3 cifre șocante după meciul clujenilor » Dovada că francezii au dominat campioana României

Articol de GSP - Publicat vineri, 25 octombrie 2019 08:50

CFR Cluj, campioana României, a trecut cu greu de Rennes, 1-0 (Deac 9), în etapa a 3-a din grupele Europa League.

• CFR Cluj are 6 puncte după 3 meciuri și e pe locul 2. Lider e Celtic cu 7 puncte
  • CFR Cluj - Rennes se joacă pe 7 noiembrie, de la 19:55
  • Vezi AICI clasamentul grupei E

Deși Rennes a avut doi jucători eliminați, portarul Mendy în minutul 5 și mijlocașul Camavinga în minutul 46, în timp ce CFR a jucat în 10 doar în ultimele minute, echipa lui Dan Petrescu a fost dominată în repriza a doua.

Cifrele furnizate de UEFA, la finalul meciului, arată că francezii au fost mai periculoși în multe momente decât jucătorii campioanei României:

0 şuturipe poartă a trimis CFR în repriza a doua, 36 de minute jucând cu doi oameni în plus

16-13este raportul şuturilor totale în favoarea francezilor, deşi aceştia au jucat aproape tot meciul în inferioritate

22 de faulturiau comis clujenii, faţă de cele 13 ale francezilor

Bogdan Mara, ceartă în direct cu Emil Grădinescu: „Credeam că ne felicitați” vs. „E ca și cum cineva se duce la prostituate și zice «Mi-am făcut treaba»”

Dan Petrescu: „Dacă jucăm așa în următoarele 3 meciuri, facem ZERO puncte! Am înțeles de ce Rennes a bătut PSG” + avertisment pentru Liga 1