INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  CUPA UEFA

Sampdoria, Ajax, Blackburn si Zaragoza printre victimele celebre

Articol de GSP - Publicat vineri, 05 octombrie 2007 00:00

AMOS NEWS / Mansa a doua a primului tur al Cupei UEFA a scos din competitie joi seara o serie de echipe importante precum Sampdoria Genova, Ajax Amsterdam, Blackburn Rovers si Real Zaragoza.

Fiorentina, echipa lui Adrian Mutu, si Getafe, echipa lui Cosmin Contra, s-au calificat cu mari emotii in grupe, calificarea Fiorentinei fiind cu atat mai importanta cu cat celelalte trei echipe din Italia, Empoli, Palermo si Sampdoria, au fost eliminate in corpore.

Rapid Bucuresti - FC Nurnberg 2-2 (2-2 scor general) - Rapid a sperat, mai ales dupa golul de 1-0 al lui Cesinha, insa in cele din urma a pierdut calificarea in fata unei echipe cu atitudine mai profesionista

Anorthosis Famagusta - Tottenham Hotspur 1-1 (2-7 scor general) - Tottenham a obtinut un punct in deplasare fara sa forteze si avand avantajul acelui 6-1 din tur

Lokomotiv Moscova - FC Midtylland 2-0 (5-1 scor general) - Lokomotiv Moscova se califica fara emotii

Ercyesspor - Atletico Madrid 0-5 (0-9 scor general) - Atletico Madrid s-a distrat cu Ercyesspor si a lansat un nou super-star, Sergio Aguero

Helsingborg - Heerenveen 5-1 (8-6 scor general) - Cu un Henrik Larsson de senzatie, locomotiva care trage echipa dupa el, Helsingborg s-a calificat mai departe intorcand acel neverosimil 3-5 din tur

Hamburger SV - Litex Loveci 3-1 (4-1 scor general) - Hamburg merge mai departe fara mari emotii, oaspetii au deschis scorul dar au condus pentru numai doua minute

FC Zurich - Empoli 3-0 (4-2 scor general) - Zurich a intors un 1-2 din tur si s-a calificat mai departe

Aalborg - Sampdoria 0-0 (2-2 scor general) - Aalborg produce una din marile surprize ale competitiei, eliminand Sampdoria gratie golurilor marcate in deplasare

TSKA Sofia - Toulouse 1-1 (1-1 scor general) - Gignac a marcat golul calificarii pentru Toulouse in ultimul minut al meciului de la Sofia

Dnepr - Aberdeen 1-1 (1-1 scor general) - Mackie a marcat in Ucraina golul calificarii pentru echipa scotiana

Elfsborg - Dinamo Bucuresti 0-1 (2-2 scor general) - Dinamo a sperat intr-o minune dar s-a inecat la mal

Hacken - Spartak Moscova 1-3 (1-8 scor general) - Spartak Moscova, echipa lui Florin soava, s-a calificat fara emotii

Odense - Sparta Praga 3-4 dupa penaltiuri (3-4 scor general) - Sparta Praga s-a impus la penaltiuri dupa 210 minute fara gol

Valerenga - Austria Viena 2-2 (2-4 scor general) - Austria Viena s-a calificat mai departe

Ajax Amsterdam - Dinamo Zagreb 2-3 dupa prelungiri (3-3 scor general) - Ajax Amsterdam, echipa lui George Ogararu si Nicolae Mitea, este eliminata surprinzator de Dinamo Zagreb, dar croatii au avut si 3-0 la Amsterdam in minutul 100

FC Basel - FK Sarajevo 6-0 (8-1 scor general) - FC Basel s-a calificat fara emotii

Bate Borisov - Villarreal 0-2 (1-6 scor general) - Villarreal s-a calificat fara emotii

Panionios - Sochaux 0-1 (2-1 scor general) - Sochaux s-a impus in deplasare cu 1-0 dar a platit in cele din urma tribut infrangerii surprinzatoare de pe teren propriu

Standard Liege - Zenit St. Petersburg 1-1 (1-4 scor general) - Zenit St. Petersburg s-a calificat fara mari emotii

FC Copenhaga - Racing Club Lens 2-1 dupa prelungiri (3-2 scor general) - Jesper Gronkjaer a marcat in minutul 112 golul calificarii pentru Copenhaga, gol care a venit intr-un moment in care danezii aveau totusi un om in minus

AIK Stockholm - Hapoel Tel Aviv 0-1 (0-1 scor general) - Reuven Oved a marcat golul calificarii pentru Hapoel Tel Aviv

Belenenses - Bayern Munchen 0-2 (0-3 scor general) - Luca Toni si Altintop au punctat si Bayern obtine calificarea in grupe fara sa forteze

FC Brugge - Brann Bergen 1-2 (2-2 scor general) - Brann Bergen se califica surprinzator mai departe dupa golurile marcate la Brugge

Galatasaray Istanbul - FC Sion 5-1 (7-4 scor general) - Galatasaray a facut spectacol si s-a calificat in grupe

Red Bull Salzburg - AEK Atena 1-0 (1-3 scor general) - Austriecii nu au avut forta necesara sa intoarca acel 0-3 din tur

Twente Enschede - Getafe 3-2 dupa prelungiri (3-3 scor general) - La adapostul unui 1-0 obtinut in tur, Getafe, echipa lui Cosmin Contra, a fost dusa in prelungiri de Twente, dar olandezii au ramas in inferioritate numerica si spaniolii au marcat de doua ori, goluri care aveau sa devina decisive

Metalist Harkov - Everton 2-3 (3-4 scor general) - Everton se califica mai departe dupa ce in minutul 71 al returului, Metalist conducea cu 2-1 si era calificata

Palermo - Mlada Boleslav 2-5 dupa penaltiuri (3-5 scor general) - Mlada a recuperat in ultimul minut al timpului regulamentar infrangere cu 0-1 de acasa, a dus meciul de la Palermo in prelungiri si a dat apoi lovitura la penaltiuri

Rapid Viena - Anderlecht Bruxelles 0-1 (1-2 scor general) - Dupa un egal acasa, Anderlecht se califica mai departe gratie victoriei din deplasare adusa de Serhat Akin

Steaua Rosie Belgrad - Groclin Dyskobolia 1-0 (2-0 scor general) - Steaua Rosie Belgrad se califica mai departe cu doua victorii italienesti

Rennes - Lokomotiv Sofia 1-2 (4-3 scor general) - Lokomotiv a fost la un pas de o mare surpriza dar bulgarii au fost in cele din urma eliminati de infrangerea cu 1-3 suferita in tur acasa

Blackburn Rovers - Larissa 2-1 (2-3 scor general) - Larissa a produs una din marile surprize eliminand pe Blackburn

Bolton Wanderers - Rabotnicki 1-0 (2-1 scor general) - Bolton se califica mai departe cu emotii

Bordeaux - Tampere United 1-1 (4-3 scor general) - Bordeaux trece nu fara emotii de echipa lui Tomi Petrescu

Fiorentina - Groningen 5-4 dupa penaltiuri (6-5 scor general) - Adrian Mutu a salvat onoarea Fiorentinei marcand in timpul regulamentar golul care a dus meciul in prelungiri, italienii obtinand calificarea cu mare dificultate la penaltiuri

Zaragoza - ARIS Salonic 2-1 (2-2 scor general) - ARIS Salonic a produs poate cea mai mare surpriza a acestei faze, eliminand una dintre pretendentele la castigarea trofeului

AZ Alkmaar - Pacos Ferreira 0-0 (1-0 scor general) - Alkmaar si-a aparat cu succes victoria din deplasare

Sporting Braga - Hammarby 4-0 (5-2 scor general) - Braga a intors cu succes acel 1-2 din tur

Uniao Leiria - Bayer Leverkusen 3-2 (4-5 scor general) - Nemtii se califica mai departe desi Leiria a avut un 2-0 calificant in retur

Panathinaikos Atena - Artmedia Bratislava 3-0 (5-1 scor general) - Grecii s-au calificat mai departe fara probleme