INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  PRELIMINARII

Șocant! Alte două meciuri suspecte de blat în Europa League » Gafe de portari, fundași care se opresc sau se dau la o parte! UEFA le verifică

Articol de - Publicat duminica, 05 august 2018 11:04

După Luftëtari - Ventspils 3-3, din turul 1 preliminar, anchetat deja de UEFA, forul continental analizează Rio Ave - Jagiellonia 4-4 și Sarajevo - Atalanta 0-8, ambele din turul 2.

Aproape că nu mai este fază a cupelor europene fără un meci suspect de aranjament. În turul 1 preliminar al Europa League, Luftëtari - Ventspils 3-3 e deja sub investigația UEFA. Iar acum, alte două partide sunt verificate de forul continental, din turul secund: Rio Ave - Jagiellonia 4-4 și Sarajevo - Atalanta 0-8.

În ambele, portarii gafează, fundașii se opresc sau se dau la o parte, iar atacanții primesc prea multe cadouri pentru a nu profita.

0-1, 2-1 la pauză, 2-2, 3-2, 3-4, 4-4

La Vila do Conde, în nordul Portugaliei, Rio Ave și Jagiellonia au făcut show pentru public. Și pentru pariuri?

În tur, acasă, polonezii câștigaseră la limită, 1-0. Un gol în 90 de minute! După doar o săptămână, și unii, și alții s-au eliberat dintr-o dată. 8 goluri, patru de fiecare. 4-4, 2 pauză, X final. A surprins și modul în care s-a schimbat scorul. 0-1, 2-1 la pauză, 2-2, 3-2, 3-4, 4-4. Fiecare a condus de două ori și niciuna nu s-a detașat. Cum a luat una avantaj, cum a revenit cealaltă!

De 5 ori mai multe șuturi! De 4 ori mai multe goluri!

La Sarajevo, gazdele au uitat că în tur marcaseră două goluri pe arena Atalantei, făcând 2-2 de la 2-0, și au dispărut de pe gazon. Fără atac, fără goalkeeper și fără fundași. 2-2 la Bergamo, 0-8 pe teren propriu, după 0-5 la pauză.

Italienii au punctat din toate pozițiile. Au fost lăsați să șuteze și să înscrie. Pe 26 iulie, avuseseră două baloane pe poartă. Pe 2 august, în deplasare, numărul mingilor cadrate a fost de cinci ori mai mare! Și au marcat 8 goluri!

Rezumatul de la Rio Ave - Jagiellonia 4-4

Rezumatul de la Sarajevo - Atalanta 0-8