INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  OSMANLISPOR - STEAUA 2-0

VIDEO + FOTO Debut de coșmar! Steaua nu a avut nicio șansă cu Osmanlispor, 0-2

Articol de GSP - Publicat joi, 15 septembrie 2016 00:00

Steaua a pierdut în fața celor de la Osmanlispor, 0-2, în primul meci din grupele Europa League.

Osmanlispor - Steaua 2-0
A marcat:
Diabate 65'- pen, Umar 73' - VIDEO

Steaua a început bine meciul, iar în minutul 1, Tamaș a reluat cu capul peste poartă, de la 6 metri. Prima repriză a fost una echilibrată, cu ocazii la ambele porți.

Minutul 45 a adus eliminarea lui Enache, care l-a lovit cu capul în piept pe Ndiaye.

După pauză, Reghe a scos singurul atacant, Golubovici, și l-a introdus pe Mitrea, renunțând la intențiile ofensive. Osmanlispor a pus stăpânire pe meci, iar în minutul 65, Tamaș l-a faultat în careu pe Ndiaye. Diabate a executat perfect penalty-ul și i-a adus pe turci în avantaj.

Scorul final a fost stabilit în minutul 73. După o acțiune prelungită a turcilor, Umar a marcat cu o execuție de la 6 metri. Până la final, Steaua nu a avut puterea să marcheze, iar turcii s-au mulțumit să mențină avantajul.

În celălalt meci al grupei, Villarreal s-a impus în fața celor de la Zurich, scor 2-1.

Clasament grupa L

1. Villarreal 3p
2. Osmanlispor 3p
3. Zurich 0p
4. Steaua 0p

În următorul meci, Steaua va juca pe 29 septembrie cu Villarreal, pe teren propriu.

min 75:
Schimbare la Osmanlispor. Imediat după ce a marcat, Umar a fost înlocuit de Delarge
min 73: Gol Osmanlispor! După o acțiune prelungită a turcilor, Umar a majorat scorul, cu o execuție de la 6 metri
min 71:
Aganovici vede cartonașul galben pentru un faul asupra lui Tiago Pinto
min 68:
Mitrea a bătut slab o lovitură din colțul careului, dar portarul turcilor a reținut fără probleme
min 67:
Încă o schimbare la Steaua: Jakolis a intrat în locul lui De Amorim
min 65: GOL Osmanlispor! Diabate execută perfect penalty-ul!
min 63: Penalty pentru Osmanilispor! Tamaș l-a faultat în careu pe Ndiaye și arbitrul a dicatat 11 metri.
min 61:
Lawal a tars de la 23 de metri, dar mingea se duce slab spre poarta lui Niță, iar portarul Stelei reține
min 59:
După o acțiune prelungită a turcilor, Altinay trage peste poartă din colțul careului
min 57:
Osmanlispor continuă să aibă atacuri sterile, dar jucătorii lui Reghe se apără foarte bine. Steaua a renunțat la intețiile ofensive și încearcă să iasă pe contraatac
min 48:
Turcii au început mai bine și controlează jocul, dar încă nu pun presiune pe defensiva Stelei
min 46: A început repriza a doua! Reghe face o primă schimbare. Mitrea a intrat în locul lui Golubovici
min 45+2: Pauză! Osmanlispor - Steaua 0-0
min 45:
Boldrin execută slab o lovitură de la 33 de metri, mingea trecând pe lângă poartă
min 44: Incidente pe gazon! Enache i-a dat cu capul în piept lui Ndiaye și a văzut cartonașul roșu!
min 39:
Bourceanu reia cu capul de la 17 metri, dar mingea s-a dus mult pe lângă poarta lui Osmanilispor
min 37:
Popa a pătruns bine pe banda dreaptă, dar a șutat slab, iar portarul turcilor a reținut fără probleme
min 29:
Bourceanu a șutat violent de la 20 de metri, însă fundași turci au respins
min 28:
Lawal trage de la 22 de metri, dar mingea se duce mult peste poartă
min 26:
Adi Popa și Boldrin au avut un contraatac perfect, dar turcii au oprit atacul. Enache a recuperat mingea, a centrat, dar lovitura de cap al lui Golubovici s-a dus peste poartă
min 24:
Cagiran a șutat de la 20 de metri, dar mingea a fost deviată de Tamaș și va fi corner pentru turci
min 19:
Atac periculos al Stelei. Aganovici a pătruns pe partea stângă, dar centrarea sa a fost respinsă
min 18:
După un început cu ocazii de partea ambelor echipe, jocul s-a calmat
min 13:
Niță are din nou o intervenție salvatoare, în fața lui Riggatain. Francezul a profitat de o gafă a lui Tamaș, dar Niță a ieșit foarte bine și a prins mingea. Jucătorul lui Osmanilispor a văzut cartonașul galben, pentru fault
min 9:
Umar pătrunde periculos pe partea dreaptă, dar Niță a ieșit foarte bine și a respins mingea
min 8:
Boldrin a plecat bine pe contraatac, i-a pasat lui Adi Popa, dar centrarea acestuia a fost respinsă de un turc
min 7:
Adi Popa a recuperat o minge la 20 de metri, dar a pasat greșit, iar mingea a ajuns în brațele portarului Karcemarskas
min 4:
Enache a primit un cartonaș galben, după un fault asupra lui Raggatin
min 1:
Prima ocazie pentru Steaua! Tamaș reia cu capul de la 6 metri, dar mingea se duce peste poartă
min 1: A început meciul. Steaua a avut lovitura de start

Echipele de start:

Steaua:  Niță - Enache, Tamaș, Moke, Toșca - Bourceanu, Aganovici - Popa, Boldrin, De Amorim - Golubovici
Rezerve: Stancioiu, Mitrea, Tudorie, Tănase, Sulley, Jakolis, Achim

Osmanlispor: Karcemarskas - Altinay, Demir, Curuksu, T.Pinto - Lawal, Cagiran - Umar, Ndiaye, Ragattin - Diabate
Rezerve: Arikan, Kilicaslan, Prochazka, Rusescu, Delarge, Bayir, Maher

Vezi meciul liveTEXT

Osmanlispor n-a mai primit gol în ultimele 5 confruntări ale acestei competiții, acând numai victorii. Dar roș-albaștrii au istoria de partea lor: 38 de meciuri în grupele Europa League, având un palmares bun, 12 victorii, 14 remize și 12 eșecuri. Au strâns 4 calificări în primăvara europeană, 2005, 2006, 2012, 2013.

Laurențiu Reghecampf va juca într-un sistem 4-2-3-1 prin care să nu riște prea mult, mai ales că și ieri la conferința de presă a declarat că s-ar mulțumi cu un rezultat de egalitate.

Steaua face parte din Grupa L, alături de Villarreal, Zurich și Osmanlispor.