INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  MOLDE - STEAUA 1-2

VIDEO+FOTO În marş spre primăvară » Steaua învinge şi la Molde, 2-1, şi e la un punct de calificare

Articol de GSP - Publicat joi, 08 noiembrie 2012 00:00 / Actualizat joi, 08 noiembrie 2012 21:58

Steaua a învins astăzi Molde cu 2-1 şi mai are nevoie de un singur punct pentru a fi sigură de calificarea în primăvara europeană.

Sistemul 3-4-3 folosit de Laurenţiu Reghecampf astăzi a dat roade, "roş-albaştrii" impunîndu-se şi în Norvegia, de data aceasta împotriva titularilor lui Molde. Dominaţi în prima parte a jocului, "militarii" au primit o lovitură în minutul 16 al reprizei, cînd Pîrvulescu s-a accidentat.

Click aici pentru VIDEO cu golurile Stelei!

Reghecampf l-a înlocuit însă cu Latovlevici, schimbare care s-a dovedit a fi cîştigătoare. Chipciu a deschis scorul 5 minute mai tîrziu cu un şut din interiorul careului, după o pasă a lui Tănase. "Dodel" a recidivat în minutul 37, cînd a oferit un nou assist, de data asta pentru torpila lui Latovlevici.

"Roş-albaştrii" au închis jocul, dar, după pauză, norvegienii au reuşit să revină pe tabelă prin Chima. Elevii lui Solskjaer au forţat egalarea pînă în ultimele minute ale meciului, dar s-au lovit de fiecare dată de paradele lui Tătăruşanu sau de intervenţiile tridentului Szukala - Chiricheş - Gardoş.

Stuttgart cîştigă la Copenhaga cu 2-0, iar asta înseamnă că Steaua mai are nevoie de numai un singur punct din ultimele două meciuri pentru a fi matematic calificată în primăvara europeană.

CLASAMENT GRUPA E
1. Steaua 7-3 10p
2. Stuttgart 3-4 5p
3. Copenhaga 2-3 4p
4. Molde 4-6 3p
Mai sînt de jucat: Steaua - Stuttgart, Molde - Copenhaga (22 noiembrie, ora 22:05), Stuttgart - Molde, Copenhaga - Steaua (6 decembrie, ora 20:00)
Min 73 -
Mihai Costea pătrunde în partea stîngă şi şutează puternic de la marginea careului în plasa laterală
Min 63 -
Chipciu se complică în propriul careu, Mostrom recuperează, dar şutul său e blocat de Tătăruşanu
Steaua a închis jocul după golul doi şi nu mai lasă nici un spaţiu în defensivă
Min 37 - GOOOOOL STEAUA! Tănase îi trimite excelent în careu lui Latovlevici, care îl învinge pe Soderberg cu o torpilă din 11 metri
Min 33 -
Mihai Costea pătrunde în banda dreaptă, dar centarea sa pentru Rocha este blocată
Min 32 -
Szukala recuperează o minge la mijlocul terenului, Mihai Costea încearcă un şut puternic de la 25 de metri, dar balonul trece puţin pe lîngă poartă
Min 26 -
Rocha pătrunde în centru, Tănase scapă de marcaj, dar brazilianul preferă un şut pe jos care nu îi pune probleme lui Soderberg
Min 21 - GOOOOOL STEAUA! Chipciu primeşte un balon de la Tănase, întoarce un adversar şi înscrie cu un şut cu stîngul de la 15 metri
Min 20 -
Prepeliţă încearcă să şuteze de la 30 de metri, dar mingea îl loveşte în cap pe Hestad