INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  TURUL 3

Rezultatele din turul preliminariilor Ligii » Înfrângeri pentru Ianis Hagi și Florin Niță

Malmo - Rangers 2-1, Ianis Hagi a fost rezervă neutilizată.
Foto;GettyImages
Malmo - Rangers 2-1, Ianis Hagi a fost rezervă neutilizată. Foto;GettyImages

Articol de GSP - Publicat marti, 03 august 2021 23:55 / Actualizat miercuri, 04 august 2021 00:32

Cu Ianis Hagi rezervă nefolosită, Rangers a pierdut în deplasare la Malmo, scor 1-2. Sparta Praga, echipă la care Florin Niță a fost integralist a cedat în fața lui AS Monaco, scor 0-2. În total, 7 meciuri s-au jucat în această seară în preliminariile Ligii.

Răbufnirea lui Marius Șumudică: „Ce să le fac jucătorilor, să-i injectez, să-i clonez?” + Unde a clacat CFR-ul: „3 erori într-un minut”
CFR CLUJ - YOUNG BOYS 1-1

Malmo - Rangers 2-1

Cu un Ianis Hagi lăsat pe bancă tot meciul, Rangers a pierdut deplasarea de la Malmo. După o primă repriză albă, totul s-a năruit în 2 minute pentru formația lui Gerrard. Rieks (47) și Birmancevic (49) au înscris pentru Malmo, care devine favorită mare la calificarea în play-off-ul Champions League.

Rangers a reușit să reducă din diferență la ultima fază a meciului prin golul lui Davis.

Meciul retur este programat săptămâna viitoare la Glasgow, marți, 10 august, de la ora 22:00.

Malmo - Rangers, echipe de start:

Malmo: Dahlinn - Lewicki, Ahmedhodzic, L. Nielsen, Moisander - Veljko, Innocent, Christiansen, Rieks - Colak, Berget
Rezerve: Ellborg, Johansson, Larsson, Rakip, Beijmo, Abubakari, Gwargis, Nalic, Eile, Brorsson Bjorkqvist, Nanasi
Antrenor: Jon Dahl Tomasson

Rangers: McGregor - Tavernier, Helander, Goldson, Barisic - Arfield, S. Davis, Lundstram - Wright, Itten, Kent
Rezerve: McCrorie, Hogarth, Ughelumba, Hagi, Simpson, Patterson, Kelly, Salaka, Lowry
Antrenor: Steven Gerrard

Stadion: Malmö New Stadium (Suedia)
Arbitru: Szymon Marciniak (Polonia)

Sparta Praga - AS Monaco 0-2

Sparta Praga nu a reușit să producă minunea împotriva francezilor de la Monaco. Cu Florin Niță titular, cehii au primit gol în minutul 37 de la Tchouameni, mijlocașul de 21 de ani al lui Monaco. Scorul final a fost stabilit de atacantul Kevin Volland, în minutul 59.

Returul dintre cele 2 echipe este programat marțea viitoare, de la 21:00.

Sparta Praga - AS Monaco, echipe de start:

Sparta Praga: Niță - Wiesner, Panak, Hancko, Polidar - Pavelka, Dockal, Sacek - Moberg-Karlsson - Hlozek, Pesek
Rezerve: Heca, Holec, Gabriel, Soucek, Minchev, Drchal, Pulkrab, Vindheim, Karabec, Julis, Vitik, Okeke
Antrenor: Pavel Vrba

AS Monaco: Nubel - Aguilar, Badiashile, Disasi, Oliveira Silva - Gelson Martins, Fofana, Tchouameni, Golovin - Ben Yedder, Volland
Rezerve: Majecki, Mannone, Fabregas, Jakobs, Sidibe, Pavlovic, Musaba, Pellegri, Matsima, Matazo, Diop, Lemarechal
Antrenor: Niko Kovac

Stadion: Letná (Praga)