INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ATLETICO MADRID - BORUSSIA DORTMUND

Atletico - Borussia, alt meci de gală în sferturile de finală ale Ligii Campionilor » Aproape de o „remontada” de senzație

Atletico Madrid - Borussia Dortmund / Foto: Getty Images

Articol de - Publicat miercuri, 10 aprilie 2024 23:57 / Actualizat joi, 11 aprilie 2024 09:20

Atletico Madrid - Borussia Dortmund, manșa tur din „sferturile” UEFA Champions League, s-a terminat cu victoria gazdelor, scor 2-1, care pleacă în retur ușor favorite pentru calificarea în semifinalele celei mai importante competiții intercluburi din lume.

Atletico Madrid a controlat meciul până în minutul 81, când Haller a marcat golul care relansat partida și lupta pentru calificare. Mai mult decât atât, elevii lui Diego Simeone s-ar fi putut vedea egalați în minutul 86, când Bynoe-Gittens a lovit transversala, în urma devierii lui Azpilicueta, sau la ultima fază, la lovitura de cap a lui Brandt.

Derby-ul Panathinaikos - Olympiacos, o rivalitate declanșată în România în urmă cu aproape 100 de ani » Declarația unui martor ocular, un coșciug plimbat prin Capitală și versurile care amintesc de noroiul de la București
SERIAL ISTORII NEȘTIUTE

Atletico Madrid - Borussia Dortmund 2-1

Atletico Madrid a deschis scorul rapid. În minutul 4, Rodrigo de Paul a introdus mingea în poartă, cu o execuție plasată cu latul, din centru. Campionul mondial argentinian a știut să profite de o mare eroare din apărarea oaspeților. Portarul Kobe i-a pasat săltat mingea lui Maatsen, care a avut un control deficitar și a pierdut balonul ajuns la De Paul, care nu a iertat-o pe BvB.

În minutul 32, Lino a stabilit scorul primei reprize din pasa lui Griezmann, cu o execuție plasată, la firul ierbii, într-o situație de 1 contra 1 cu portarul Kobe.

Introdus în minutul 60, în locul lui Fullkrug, Haller a marcat (81') golul care a reaprins emoțiile în partidă și menține suspansul în privința grupării care se va califica în semifinalele UCL. După o inexactitate a lui Molina, el a pivotat în interiorul careului și l-a învins pe Oblak cu un șut puternic, la colțul scurt.

Returul este programat să se desfășoare pe 16 aprilie, la Dortmund, de la ora 22:00.

Atletico Madrid - Borussia Dortmund / Foto: Gettty Images
+8 FOTO

Min. 90 + 6: Fluier final! Atletico Madrid - Borussia Dortmund s-a terminat 2-1. Brandt (BVB) a trimis o lovitură de cap în bară, fix la vinclu, chiar la ultima fază a jocului.
Min. 86: Bară pentru Borussia Dortmund! Azpilicueta deviază în transversală execuția lui Bynoe-Gittens.
Min. 81: GOL Borussia Dortmund! Haller profită de o intervenție nesigură a lui Molina și îl învinge pe Oblak cu un șut puternic, la colțul scurt, din interiorul careului.
Min. 45 + 1: La pauză Atletico Madrid conduce cu 2-0!
Min. 32: GOL Atletico Madrid! Lino este lăsat de pasa lui Griezmann singur cu portarul, pe care îl învinge cu o execuție plasată, la firul ierbii. Defensiva celor de la BVB este din nou adormită.
Min. 4: GOL Atletico Madrid! Rodrigo de Paul deschide scorul, cu o execuție plasată cu latul, din centru. Mijlocașul central argentinian a profiat de o mare greșeală în defensiva nemților. Portarul Kobe i-a pasat săltat mingea lui Maatsen, care a avut un control deficitar și a pierdut balonul ajuns la De Paul, care nu a iertat-o pe Borussia Dortmund.

Echipele de start:

Atletico Madrid: Oblak - Witsel, Gimenez, Azpilicueta - Molina, Marcos Llorente, Koke, De Paul, Lino - Morata, Griezmann
Rezerve: Barrios, Correa, El Jebari, Gabriel Paulista, Gomis, Mandava, Moldovan, Niguez, Riquelme, Savic, Vermeeren.
Antrenor: Diego Simeone

Borussia Dortmund: Kobel - Maatsen, Schlotterbeck, Hummels, Ryerson - Emre Can, Sabitzer - Adeyemi, Nmecha, Sancho – Fullkrug
Rezerve: Brandt, Bynoe-Gittens, Duranville, Haller, Lotka, Meyer, Moukoko, Ozcan, Reus, Sule, Wolf.
Antrenor: Edin Terzic

+8 FOTO

Update VIDEO, 21:33: La rândul lor, jucătorii Borussiei Dortmund sunt pregătiți pentru duelul de pe Metropolitano cu Atletico Madrid.

Update FOTO, 21:30: Atletico Madrid a postat pe X imagini cu suporterii madrilenilor. De asemenea, Atletico a publicat o imagine cu mesajul „Echipa este aici”, în care apare și portarul român Horațiu Moldovan, rezervă în această seară.

Match Quiz CFR Cluj - FCSB

Ești expert în Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe derby-ul CFR Cluj - FCSB și câștigă premiile puse în joc!

Match Preview Atletico Madrid - Borussia Dortmund » Turul „sferturilor” din Liga Campionilor

Haaland, ținta glumelor » Cele mai tari meme-uri, după primele meciuri din sferturile Champions League
SFERTURI
Scandal de arbitraj la Arsenal - Bayern: „Penalty clar!”
ARSENAL - BAYERN 2-2

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”