INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  BARCELONA - DINAMO KIEV

Record egalat! Gol istoric în meciul lui Mircea Lucescu din Liga Campionilor

Barcelona - Dinamo Kiev 1-0. Gerard Pique (34 de ani) a decis meciul de pe Camp Nou cu golul său din minutul 36.

Articol de GSP - Publicat miercuri, 20 octombrie 2021 21:40 / Actualizat miercuri, 20 octombrie 2021 21:51

Programul serii din UCL, AICI!

Stoperul iberic a reluat cu dreptul, din cădere, centrarea primită de la Jordi Alba. Cum șutul a venit de aproape - marginea careului mic - Georgi Bushchan, portarul lui Il Luce, nu a putut interveni.

Astfel, Pique l-a egalat pe Roberto Carlos în topul fundașilor cu cele mai multe goluri marcate în Champions League. Podiumul e completat de Sergio Ramos.

Fundașii-golgeteri din Liga Campionilor:

1. Gerard Pique - 16 goluri
  2. Roberto Carlos - 16
  3. Sergio Ramos - 15
  4. Ivan Helguera - 15
  5. Dani Alves 12

Toți apărătorii din acest TOP 5 au evoluat fie pentru Barcelona, fie pentru Real Madrid.

Barcelona a câștigat toate cele 14 meciuri în care Pique a marcat pentru catalani în Liga Campionilor.

La 34 de ani și 260 de zile, Gerard a devenit cel mai vârstnic marcator al Barcei în Ligă, depășindu-l pe Sylvinho, care avea 34 de ani și 241 de zile când marca împotriva Șahtiorului antrenat de Il Luce în 2008.

A „erupt” Camp Nou! Momentul care a adus aminte de Messi, sub ochii lui Mircea Lucescu

În minutul 35 al confruntării cu echipa antrenată de Mircea Lucescu, mulți dintre cei 45.968 de spectatori prezenți pe Camp Nou au început să-l aplaude pe tânărul spaniol.

O scenă care a amintit de puținele episoade în care Messi era pe bancă și ieșea la încălzire spre deliciul fanilor catalani. După plecarea lui Leo la PSG, Fati a devenit noul „decar” al grupării blaugrana.

2027va fi anul scadent al noului contract dintre Fati și Barcelona care urmează să fie semnat zilele următoare

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Newcastle, apel către fani: „Nu mai veniți la stadion îmbrăcați în haine arăbești!”

Dan Petrescu, speriat de duelul cu AZ Alkmaar: „Nu am văzut demult așa ceva!”