INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  REAL MADRID - MANCHESTER CITY 3-1

3 victime de lux, 3 reveniri inimaginabile » Cum a obținut Real Madrid biletele pentru finala Champions League

Real Madrid a obținut victorii memorabile în acest sezon de Champions League // foto: Guliver/gettyimages +22   FOTO

Articol de GSP - Publicat joi, 05 mai 2022 11:46 / Actualizat joi, 05 mai 2022 12:15

Real Madrid va juca finala Champions League, pe 28 mai, cu Liverpool. Campioana Spaniei a trecut de Manchester City în semifinale, 6-5, la general, bifând astfel a treia „victimă” de lux în fazele eliminatorii.

Real Madrid a avut un drum anevoios până în finala celei mai importante competiții intercluburi. Trupa lui Carlo Ancelotti a câștigat grupa D a Ligii, din care au mai făcut parte Inter, Sheriff Tiraspol și Shakhtar, iar apoi le-a eliminat, pe rând, pe PSG, Chelsea și Manchester City.

Trei victime de lux: noua campioana a Franței, campioana en-titre a Europei și liderul din Premier League.

Scenariu de film pentru Marius Ciobanu » În urmă cu 10 ani plângea în pumni pe Ghencea, acum a scufundat CSA Steaua: „Echipa adevărată e în Liga 1”
FCSB

Cum a ajuns Real Madrid în finala Champions League: 3 reveniri de senzație

Toate cele 3 dueluri din fazele eliminatorii au fost spectaculoase. De fiecare dată cu un picior în afara competiției, Real Madrid a avut puterea să revină și să răstoarne toate calculele:

1. În optimi, cu PSG, Real Madrid a fost dominată clar în tur, dar a pierdut la limită, 0-1. La retur, pe teren propriu, era condusă, tot 0-1, cu 30 de minute înainte de final. A urmat un hat-trick al lui Karim Benzema, golurile 2 și 3 fiind reușite într-un interval de doar două minute ('76-'78)! În final, a fost 3-2 pentru Real Madrid la general.

2. În faza sferturilor, Real Madrid a câștigat turul cu Chelsea, 3-1, dar a fost dominată clar de londonezi în prima parte a returului. În minutul 79, Chelsea avea 3-0 pe „Santiago Bernabeu” și se pregătea de semifinale. Real Madrid a dus însă meciul în prelungiri, gol Rodrygo în minutul 80, și a dat lovitura de grație în prelungiri, minutul 96, prin Karim Benzema!

3. În cele din urmă, semifinalele, cu Manchester City. Real Madrid a fost norocoasă să scape doar cu 4 goluri primite pe Etihad, 3-4, iar la retur era condusă, 0-1, în minutul 89. Două goluri înscrise de Rodrygo în minutele 90 și 90+1 au dus meciul în prelungiri, unde Benzema a stabilit scorul final, 3-1, din penalty.

Cele mai tari „meme”-uri după Real Madrid - Manchester City

Chelsea, PSG și Manchester City în fazele eliminatorii contra lui Real Madrid
Real Madrid, când celelalte echipe marchează primele ..
Benzema o trimite pe Real Madrid în finală
PSG și Chelsea: „Prima dată pentru tine?”
Victimele lui Real Madrid
Arbitrul în meciul dintre Real Madrid și Manchester City
+18 FOTO

Mai multe știri despre Real Madrid - Manchester City:

Peter Schmeichel a făcut-o praf pe Real Madrid, după returul cu City: „A fost echipa mult mai slabă, nu are niciun drept să joace finala, nu mai pricep nimic”

Guardiola e egalat recordul negativ al lui Mourinho » Ce bornă a atins după Real Madrid - Manchester City