INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  CHELSEA - ATLETICO

Chelsea - Atletico Madrid 2-0 (3-0 la general) » Spaniolii, ținuți la respect pe Stamford Bridge: fără ocazii și cu om eliminat

Chelsea - Atletico // foto: Guliver/gettyimages +9   FOTO
Chelsea - Atletico // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat miercuri, 17 martie 2021 18:20 / Actualizat joi, 18 martie 2021 00:01

Chelsea a câștigat manșa retur a duelului cu Atletico Madrid din optimile de finală ale Ligii Campionilor, scor 2-0. În tur, la București, fusese 1-0.

• Echipele calificate în sferturile de finală sunt FC Porto, Liverpool, PSG, Dortmund, Real Madrid, Manchester City, Chelsea și Bayern Munchen;
  • Vineri, 19 martie, începând cu ora 13:00, va avea loc tragerea la sorți pentru sferturile de finală și semifinalele Ligii Campionilor, la Nyon (Elveția).

Atletico a venit pe Stamford Bridge cu planul de a înscrie cel puțin o dată, însă atacul lui Diego Simeone a fost lipsit de colți. Prima mare ocazie a meciului s-a încheiat cu gol marcat. În minutul 34, Chelsea a înscris prin Hakim Ziyech, care a finalizat un contraatac de manual, în care ultima pasă i-a aparținut lui Timo Werner.

+5 FOTO

Joao Felix a fost aproape de egalare până la pauză, dar șutul său din minutul 39 a fost reținut de Mendy.

Chelsea a început bine actul secund, iar Timo Werner a avut o șansă foarte bună de a înscrie în minutul 48, după o pasă în adâncime a lui Hakim Ziyech. Șutul germanului a fost însă parat de Oblak. Ziyech a ieșit din nou la rampă în minutul 57 și a fost aproape de a reuși „dubla” cu un șut de la marginea careului, respins peste poartă de Oblak.

Atletico, fără gol și cu om eliminat

„Plăpumarii” au terminat meciul în inferioritate numerică, după ce stoperul Stefan Savic a văzut cartonașul roșu în minutul 82, pentru o lovitură cu cotul aplicată în pieptul lui Antonio Rudiger.

+5 FOTO

Cea mai mare ocazie a lui Atleti a venit în minutul 90+2, când Joao Felix a șutat puternic din careu după ce a evitat elegant un adversar. Din nefericire pentru el, Mendy a respins peste transversală.

Scorul final, 2-0, a fost stabilit de Emerson în minutul 90+4, la prima sa atingere de balon. Fundașul italian a șutat la colțul lung după ce a primit mingea de la Pulisic.

Chelsea merge în faza sferturilor fără gol primit și așteaptă tragerea la sorți de vineri.

CHELSEA - ATLETICO 2-0 (3-0 la general)

Echipele de start în Chelsea - Atletico:

CHELSEA: Mendy - James, Azpilicueta, Zouma, Rudiger, Alonso - Ziyech, Kante, Kovacic, Havertz - Werner
Rezerve: Arrizabalaga, Caballero, Emerson, Chilwell, Gilmour, Anjorin, Hudson-Odoi, Pulisic, Giroud
Absenți: Jorginho, Mount, Silva, Abraham
Antrenor: Thomas Tuchel

ATLETICO: Oblak - Trippier, Savic, Gimenez, Renan Lodi - Llorente, Koke, Saul, Carrasco - Joao Felix, Suarez
Rezerve: Grbic, San Roman, Felipe, Hermoso, Vrsaljko, Kondogbia, Torreira, Lemar, Herrera, Vitolo, Correa, M. Dembele
Absenți: -
Antrenor: Diego Simeone

Stadion: Stamford Bridge (Londra, Anglia)
Arbitru: Daniele Orsato (Italia)

VIDEO. Patron bătut, scandal monstru și un transfer ratat la Atletico Madrid » Dănuț Lupu: „Am dat în el! I-am dat un pumn, da...”

Guardiola încă le nimerește :) Atacantul improvizat, gol senzațional în meciul cu Gladbach

Luis Suarez, „fără dinți” în deplasare! De 6 ani nu mai înscrie „afară” în Liga Campionilor!