INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  BARCELONA - LIVERPOOL 3-0

De ce se agață Liverpool pentru supraviețuire în Liga Campionilor: Barcelona, atenție!

Liverpool cu trofeul Ligii, după celebra finală întoarsă împotriva lui Milan, foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat joi, 02 mai 2019 12:07

Deși Barcelona pare deja calificată în finala Ligii Campionilor, după 3-0 cu Liverpool în tur, echipa engleză mai are câteva argumente să spere.

Așa cum spaniolii au întors în 2017 acel 0-4 cu PSG, în optimile de finală ale Ligii Campionilor (scor 6-1 pe Camp Nou), și Liverpool se poate mândri cu câteva reveniri de senzație pe plan european.

Pe Anfield, suporterii le pot da avânt jucătorilor lui Jurgen Klopp.

4 „comeback”-uri reușite de către Liverpool având suporterii în spate.

1. Liverpool - Auxerre: Cupa UEFA, turul II, noiembrie 1991

După ce a trecut de echipa finlandeză Kuusysi Lahti în prima rundă, Liverpool s-a duelat cu Auxerre în manșa secundă a Cupei UEFA. Francezii s-au impus în tur cu 2-0, dar „cormoranii” au învins pe Anfield cu scorul de 3-0 și au obținut calificarea în runda următoare.

Au marcat: Jan Mølby '4 (penalty), Mike Marsh '29 și Mark Walters '83.

În acel sezon, Liverpool a ajuns până în faza sferturilor de finală, unde a fost învinsă în două rânduri de către Genoa, scor 2-0, respectiv 2-1.

2. Liverpool - AC Milan: finala Ligii Campionilor, mai 2005

„Cormoranii” au trecut de Chelsea în semifinale și a urmat „miracolul de la Istanbul”. În finală, Liverpool avea să o întâlnească pe AC Milan și să fie condusă cu 3-0 la pauză. În partea secundă a jocului, englezii au restabilit egalitatea și meciul avea să fie decis la penalty-uri.

Au marcat: Gerrard 54', Šmicer 56' și Alonso 60'.

La loviturile de departajare, Liverpool a ratat o singură dată, iar AC Milan de trei ori și „cormoranii” au ridicat trofeul deasupra capului.

3. Liverpool - Arsenal: Liga Campionilor, sferturi de finală, martie 2008

În optimi, Liverpool nu a avut probleme cu Inter Milano, scor 4-0 la general. S-a calificat în sferturile de finală și a remizat în tur cu Arsenal, scor 1-1. În manșa secundă, „cormoranii” și-au învins rivala din Anglia cu 4-2 și au obținut calificarea în semifinalele competiției.
Au marcat: Hyypiä '30, Torres '69, Gerrard '85 (penalty) și Babel '90+2.

În 2008, Liverpool s-a oprit în semifinale. A fost eliminată de o altă adversară din Premier League, Chelsea, scor 1-1, respectiv 3-2.

4. Liverpool - Borussia Dortmund: Europa League, sferturi de finală, aprilie 2016

Cel mai recent „comeback” este cel din 2016. Liverpool a trecut de Manchester United în optimi și a dat peste Borussia Dortmund și sferturile de finală. După 1-1 în Germania, englezii au fost conduși pe Anfield cu 3-1, dar au găsit puterea de a reveni și au învins „zidul galben” cu scorul de 4-3.

Au marcat: Origi '48, Coutinho '66, Sakho '78 și Lovren '90+1.

În acel sezon, Liverpool a ajuns până în finală, dar Sevilla și-a adjudecat trofeul, după 3-1 la Basel.

Returul semifinalei dintre Barcelona și Liverpool se joacă marți, 7 mai, de la ora 22:00, pe Anfield.