INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  MĂSURI

Decizie ciudată după problemele cu suporterii de la Leicester - FC Copenhaga

Articol de Alexandru PavelJURNALISPORT - Publicat miercuri, 19 octombrie 2016 17:24

Meciul dintre Leicester City și FC Copenhaga (1-0), disputat marți seară în grupa G a UCL, a oferit imagini rar văzute pe stadioanele din vestul Europei. Fanii danezi s-au folosit în coregrafia de dinaintea partidei de torțe și alte obiecte pirotehnice, strict interzise de forul continental în disputele din cupele europene.

În urma acestui gest, BBC anunță însă că doar cei de la FC Copenhaga vor fi sancționați, chiar dacă englezii au fost organizatorii partidei!

Leicester City a câștigat meciul grație unui gol marcat de algerianul Riyad Mahrez în minutul 40, din pasa compatriotului acestuia, Slimani.

La jumătatea fazei grupelor din UEFA Champions League, campioana Angliei este lider detașat al grupei G, având un avans de cinci puncte în fața ocupantei poziției secunde, FC Copenhaga.