INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  EINTRACHT FRANKFURT - NAPOLI 0-2

FOTO Eintracht Frankfurt - Napoli 0-2 » Liderul din Serie A nu glumește nici în Champions League! Victorie după un meci controlat cap-coadă

Eintracht - Napoli / foto: Guliver/Getty Images +10   FOTO
Eintracht - Napoli / foto: Guliver/Getty Images

Articol de - Publicat marti, 21 februarie 2023 23:53 / Actualizat miercuri, 22 februarie 2023 07:50

Napoli a controlat cap-coadă duelul cu Eintracht Frankfurt din Germania și a luat o opțiune serioasă pentru calificarea în „sferturile” UCL. Italienii s-au impus cu 2-0 și sunt mari favoriți înaintea returului de pe 15 martie.

Vezi AICI programul complet și rezultatele din optimile Champions League

Lider la pas în Serie A, Napoli impresionează și în Champions League și e cu un pas în „sferturile” competiției. Trupa lui Spalletti n-a stat la discuții cu Eintracht, o echipă fără repere, care a șutat pe spațiul porții o singură dată timp de 90 de minute.

În rest, o dominare autoritară a napolitanilor, un interminabil șir de ocazii la poarta nemților, două goluri, altul anulat, precum și un penalty ratat de vedeta Kvaratskhelia. Totul a curs în favoarea italienilor, pentru care limita e doar cerul în acest sezon!

Verdict dur! Ion Crăciunescu desființează decizia crucială a lui Istvan Kovacs din Liverpool - Real Madrid: „E penalty clar!”
LIVERPOOL - REAL MADRID 2-5

Napoli nu glumește nici în Champions League

Georgianul din atacul lui Napoli nu l-a putut învinge pe Trapp în minutul 36, neamțul parând execuția acestuia de la punctul cu var. Doar că Napoli n-a „clipit”! A continuat să fie feroce, iar peste doar patru minute a spart gheața, punctând prin Osimhen, după o centrare a lui Lozano.

Același Osimhen a mai înscris o dată până în pauză, doar că golul a fost anulat pentru ofsaid. Același registru a persistat și în repriza a doua, iar Di Lorenzo a securizat victoria în minutul 65, cu un șut splendid din interiorul careului. Victorie albastră la Frankfurt, iar Napoli e la un meci distanță de „sferturi”.

+6 FOTO

FINAL » Eintracht Frankfurt - Napoli 0-2

+6 FOTO

Eintracht Frankfurt - Napoli, echipe de start:

Eintracht Frankfurt: Trapp - Tuta, Jakic, Ndicka - Buta, Kamada, Sow, Max - Lindstrom, Kolo Muani, Gotze
Rezerve: Ramaj, Smolcic, Alidou, Rode, Toure, Borre, Hasebe, Alario, Chandler, Lenz, Knauff
Antrenor: Oliver Glasner

Napoli: Meret - Di Lorenzo, Rrahmani, Kim, Olivera - Anguissa, Lobotka, Zielinski - Lozano, Osimhen - Khvicha Kvaratskhelia
Rezerve: Idasiak, Gollini, Juan Jesus, Mario Rui, Elmas, Simeone, Breszynski, Politano, Ostigard, Gaetano, Ndombele
Antrenor: Luciano Spalletti

Stadion: Commerzbank Arena
Arbitru: Artur Dias

Fostul portar din Liga 1, discurs vehement la adresa criticilor lui Tătărușanu: „Nu stresul e boala secolului, ci frustrarea!”

Marcus Rashford, cel mai de temut atacant al Europei după Mondial: 16 goluri în 17 meciuri » Datorită lui, United e în cursă spre 4 trofee

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni