INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  BARCELONA - PSG 6-1

Explicația unei prăbușiri: detaliul care a aruncat meciul în aer! Ce s-a întâmplat cu PSG în ultimele 10 minute

Trapp, fentat de acrobația lui Sergi Roberto. Dezastrul Parisului era complet // FOTO Reuters

Articol de - Publicat vineri, 10 martie 2017 00:00

Drama Parisului. În ultimele 10 minute, francezii au avut o singură pasă completă în joc!

Parizienii protestează. Îl văd pe "centralul" Deniz Aytekin drept cel care le-a furat calificarea. Toți, mai puțin Marco Verratti. "Nu am pierdut cu 6-1 din cauza arbitrului. Noi suntem responsabili, noi suntem vinovați", a declarat mijlocașul italian al lui PSG.

Statisticienii au evidențiat un amănunt uluitor, care explică prăbușirea campioanei Franței. După minutul 85, oaspeții au fost prinși într-o confuzie totală, reușind patru pase complete. Dar trei dintre ele au fost repuneri de la centrul terenului, după golurile Barcelonei, când nu ai cum să greșești!

Concluzia: doar unul dintre fotbaliștii lui Unai Emery și-a găsit coechipierul în joc în ultimele zece minute!

Barça a creat o presiune extraordinară, lăsând Parisul fără aer. "Niciodată nu am mai văzut un presing avansat atât de eficace", a comentat englezul Steven Gerrard. Cu adversarul bulversat, Barcelona a șutat de 6 ori la poartă. Și a marcat 3 goluri. 6-1.