INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  LIGA CAMPIONILOR

Salzburg are mari probleme înaintea returului cu Bayern! Focar de COVID-19 la echipa austriacă

FC Salzburg întâmpină probleme serioase din cauza infectărilor cu COVID-19. Austriecii și-au anulat antrenamentul de miercuri, după ce au înregistrat 15 cazuri de coronavirus, atât în rândul jucătorilor, cât și a membrilor din staff.

Articol de GSP - Publicat miercuri, 23 februarie 2022 20:09 / Actualizat miercuri, 23 februarie 2022 20:32

FC Salzburg întâmpină probleme serioase din cauza infectărilor cu COVID-19. Austriecii și-au anulat antrenamentul de miercuri, după ce au înregistrat 15 cazuri de coronavirus, atât în rândul jucătorilor, cât și al membrilor din staff.

Testele au fost efectuate marţi, iar multe dintre rezultate au ieșit pozitive. Unii dintre cei infectaţi au simptome minore, însă așa cum prevede protocolul, toţi infectaţii sunt în carantină.

Gigi Becali, protagonist în presa engleză » Ce au scris jurnaliştii britanici după ce au aflat că patronul de la FCSB nu-i mai lasă să joace pe fotbaliştii care s-au vaccinat
FCSB

Focarul de covid-19 de la Salzburg a apărut chiar la o săptămână după ce echipa a făcut un meci mare cu Bayern Munchen, scor 1-1, în meciul tur din optimile de finală ale Ligii Campionilor. Returul este programat la 8 martie.

Salzburg i-a pus mari probleme lui Bayern Munchen în meciul tur

RB Salzburg și Bayern Munchen au remizat, scor 1-1, în prima manșă a „optimilor” Ligii Campionilor, într-un meci în care nemții au egalat în minutul 90, prin Kingsley Coman.

La Salzburg, Bayern Munchen venea mare favorită în prima manșă a „optimilor” Ligii Campionilor. Bavarezii au și fost cei care au avut prima mare ocazie de gol în minutul 10. Lansat excelent în flancul drept, Gnabry a driblat ușor pe Ulmer, dar șutul său a fost respins de Kohn.

Minutul 21 a adus marea surpriză. Intrat pe teren în minutul 12, în locul accidentatului Okafor, Chikwubuike Adamu (21 de ani) o aducea în avantaj pe Slazburg. Șut perfect „la lung”, imparabil pentru Ulreich. Putea fi chiar 2-0 pentru austrieci, dar Aaronson nu a putut să-l învingă pe portarul neamț din interiorul careului.

Repriza secundă le-a aparținut în totalitate elevilor lui Nagelsmann. Cu un Robert Lewandowski inexistent, cei care s-au ocupat de ocaziile nemților au fost Leroy Sane, Kingsley Coman și Serge Gnabry. Șutul lui Coman a fost blocat excelent de portarul Kohn, cel mai bun jucător de pe teren.

Cea mai importantă ocazie a bavarezilor a venit în minutul 76, când Leroy Sane a șutat din unghi, Kohn a respins în fașă, dar Gnabry nu a reușit să înscri din câțiva metri. Scorul putea fi însă 2-0, dar la finalul unui contraatac purtat de Adeyemi, Adamu a ratat incredibil cu poarta goală, după ce Ulreich respinsese în prealabil la șutul atacantului german.

Ocazia s-a răzbunat și Bayern a reușit să egaleze în minutul 90 prin Coman după o neatenție în apărarea gazdelor.

Primul impact la nivel înalt în fotbal » Boicotul incredibil luat în calcul de englezi, din cauza conflictului Rusia - Ucraina

Protestul unui fotbalist ucrainean: „Lumea trebuie să înțeleagă că Putin e reîncarnarea lui Hitler”