INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  LIGA CAMPIONILOR

FOTO + VIDEO Inspiraţia lui Lucescu nu a fost de ajuns » Şahtior - Borussia Dortmund 2-2

Articol de GSP - Publicat miercuri, 13 februarie 2013 00:00 / Actualizat miercuri, 13 februarie 2013 23:38

Şahtior Doneţk şi Borussia Dortmund s-au anihilat în prima manşă a optimilor Ligii Campionilor, scor 2-2, iar totul se va decide la returul de pe 5 martie.

VIDEO cu golurile şi cele mai importante faze din Şahtior - Dortmund

Meciul a început foarte lent, iar ambele echipe au părut temătoare în prima jumătate de oră. Golul lui Srna din minutul 31 a revitalizat partida, chiar dacă a beneficiat şi de greşeala lui Weidenfeller.

Cu 4 minute înainte de pauză Lewandowski a egalat după o gafă imensă a apărării lui Şahtior. Chygrynskiy îi pune piedică lui Fernandinho, iar atacantul polonez şutează plasat pe lîngă Pyatov.

După pauză, inspiraţia lui Mircea Lucescu a făcut diferenţa. L-a scos pe Taison în minutul 62, iar Douglas Costa, cel care a intrat, a marcat 6 minute mai tîrziu după  o fază personală.

Ghinion însă pentru echipa lui Mircea Lucescu! Hummels a înscris cu doar 3 minute înaintea finalului după o fază fixă.

Returul este programat pe 5 martie, la Dortmund.

LIVETEXT

min. 90+3. Final de meci, Şahtior - Dortmund 2-2.

min. 90+1. Schieber intră în locul lui Reus.

min. 87. GOL BORUSSIA DORTMUND! Hummels înscrie cu o lovitură de cap.

min. 84. Eduardo intră în locul lui Teixeira.

min. 80. Blaszczykowski este înlocuit cu Leitner.

min. 73. Raţ greşeşte şi Lewandowski este aproape de egalare, şutul său trece puţin pe lîngă poartă.

min. 70. Fernandinho este avertizat.

min. 68. GOL ŞAHTIOR! Douglas Costa îl depăşeşte din preluare pe Hummels şi înscrie pe lîngă portarul oaspeţilor.

min. 62. Prima schimbare la Şahtior: Taison este înlocuit cu Douglas Costa.

min. 56. Dortmund pare să fie mulţumită cu rezultatul de pe tabelă.

min. 51. Repriza secundă începe identic ca prima, fără ocazii de poartă.

min. 46. A început repriza a doua.

min. 45+1. Pauză la Doneţk, 1-1.

min. 45. Ocazie mare a lui Şahtior, şutul lui Teixeira este blocat de Schmelzer de pe linia porţii.

min. 41. GOL BORUSSIA DORTMUND! Lewandowski înscrie după o gafă a apărării lui Şahtior.

min. 39. Acelaşi Blaszczykowski şutează periculos, puţin pe lîngă poartă.

min. 35. Blaszczykowski şutează de la marginea careului, Pyatov reţine fără probleme.

min. 31. GOL ŞAHTIOR! Dario Srna marchează din lovitură liberă de la 25 de metri, Weidenfeller greşeşte.

min. 26. Şutul lui Mkhitaryan este deviat în corner de un fundaş al lui Dortmund.

min. 21. Şahtior are o posesie sterilă, Weidenfeller nu a avut de lucru pînă acum.

min. 17. Cea mai mare ocazie a meciului, Hummels reia în bară din 6 metri.

min. 13. Reus şutează din lovitură liberă de la distanţă, fără probleme pentru Pyatov.

min. 12. Dortmund cere penalty la duelul dintre Srna şi Lewandowski, Howard Webb lasă jocul să continue.

min. 9. Prima ocazie a lui Şahtior, şutul lui Mkhitaryan este blocat de Santana.

min. 5. Borussia Dormund are posesia, dar nu reuşeşte să se apropie periculos de poarta lui Şahtior.

min. 1. A început meciul.

Echipele de start
Şahtior: Pyatov -
Srna, Chygrynskiy, Rakytsky, Raţ - Hubschmann, Fernandinho - Teixeira, Mkhitaryan, Taison - Luiz Adriano
Dortmund:
Weidenfeller - Piszczek, Santana, Hummels, Schmelzer - Bender, Kehl - Blaszczykowski, Gotze, Reus - Lewandowski

Trupa lui Mircea Lucescu l-a vîndut în această iarnă pe brazilianul Willian la Anji Mahacikala pentru 40 de milioane de euro, dar l-a achiziţionat pe un alt brazilian, Taison, de la Metalist Harkov, în schimbul a 15 milioane de euro. La Şahtior, Răzvan Raţ a intrat în ultimele 6 luni de contract cu ucrainenii şi nu vrea să-şi prelungească acordul.

Şahtior a terminat pe locul al doilea în grupa cu Juventus, pierzînd prima poziţie în ultima etapă, după o înfrîngere pe teren propriu cu torinezii. Chelsea Londra, campioana Europei, a fost eliminată din această grupă.

De partea cealaltă, Dortmund a reuşit să cîştige grupa de foc cu Real Madrid, Manchester City şi Ajax, obţinînd 4 puncte şi cu spaniolii, dar şi cu englezii.