INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  INTER - ATLETICO 1-0

Camerele au surprins totul: ce a făcut Horațiu Moldovan înainte de Inter - Atletico Madrid

Horațiu Moldovan +19   FOTO
Horațiu Moldovan

Articol de - Publicat miercuri, 21 februarie 2024 09:31 / Actualizat miercuri, 21 februarie 2024 12:28

Înainte de Inter - Atletico Madrid 1-0, Horațiu Moldovan (26 de ani) a salutat brigada de arbitri români care a condus partida.

Horațiu Moldovan încă așteaptă să debuteze la Atletico Madrid, echipă care i-a plătit în ianuarie clauza de reziliere pentru a-l dezlega de Rapid.

Portarul român a fost rezervă și seara trecută, în Inter - Atletico Madrid 1-0, meciul tur din optimile Champions League. A fost o partidă specială, întrucât 6 români au fost implicați: pe lângă Horațiu, 5 arbitri.

Dennis Man și sursa sa de putere » Cine este omul din spatele golgheterului Parmei
Serie B

Horațiu Moldovan i-a salutat pe arbitrii români înainte de Inter - Atletico

Înaintea meciului, pe tunelul spre gazon, Horațiu a ținut să-i salute pe arbitrii români. Istvan Kovacs a fost la centru, Vasile Marinescu și Ovidiu Artene arbitri asistenți, Horațiu Feșnic rezervă, Cătălin Popa asistentul din camera VAR.

Horațiu Moldovan, salutând arbitrii români înainte de Inter - Atletico // sursă foto: captură Știri DigiSport
Kanye West, Bianca Censori și Ty Dolla $ign la Inter – Atletico Madrid // foto: Guliver/gettyimages
Inter – Atletico Madrid // foto: Guliver/gettyimages
+15 FOTO

Istvan Kovacs a condus Inter - Atletico. O fază controversată

„Centralul” român a avut un singur moment cu adevărat delicat de gestionat. În minutul 13, Lautaro a șutat în careul advers. Witsel a deviat pe direcția lui Molina, balonul lovindu-l în brațul stâng pe lateralul dreapta al oaspeților, în zona bicepsului.

Istvan Kovacs a fost poziționat perfect, dar a considerat că nu se impune acordarea unei lovituri de pedeapsă, în ciuda protestelor din tabăra gazdă. Nici arbitrii din camera VAR, neamțul Marco Fritz și asistentul Cătălin Popa, nu au considerat că „centralul” ar trebui să reconsidere decizia.

Meciul a fost decis de un gol înscris de austriacul Marko Arnautovic în minutul 79. După ce s-a văzut condusă, Atletico a propus mai mult fotbal, dar nu suficient pentru a străpunge defensiva gazdelor. 1-0 final, avantaj minim pentru Inter în vederea returului de pe Metropolitano, miercuri, pe 13 martie.

Istvan Kovacs este coșmarul lui Atletico

Partida din această seară a fost a treia a lui Atletico Madrid cu Istvan Kovacs arbitru de centru. Formația lui Diego Simeone le-a pierdut pe toate, de fiecare dată fără să înscrie:

• 0-1 cu Man. City (sferturi Champions League 2021/2022)
  • 0-2 cu Club Brugge (grupe Champions League 2022/2023)
  • 0-1 cu Inter (optimi Champions League 2023/2024)

Tot din Champions League:

Apariția serii pe San Siro: și-a pus cagula, dar a „furat” toată atenția!
INTER - ATLETICO 1-0
Borussia Dortmund smulge o remiză la Eindhoven, 1-1, și este favorită la calificarea în „sferturi”
PSV - BORUSSIA DORTMUND 1-1