INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  REAL MADRID

Iker Casillas, euforic după ce a cucerit Liga Campionilor: "La Decima înseamnă mai mult decît Mondialul!"

Articol de GSP - Publicat duminica, 25 mai 2014 00:00 / Actualizat duminica, 25 mai 2014 13:23

Iker Casillas şi colegii săi sînt în culmea fericirii după ce Real Madrid a cîştigat pentru a 10-a oară Liga Campionilor. Goalkeeperul de 33 de ani spune chiar că acest trofeu este mai important decît cîştigarea Campionatului Mondial.

" La Decima înseamnă mai mult decît Mondialul. De multă vreme nu mai cîştigaserăm Liga Campionilor. Zece e o cifră rotundă. Acum doi ani am promis acest trofeu. Trebuie să o felicităm pe Atletico şi pe fanii ei, care au rămas pe stadion pînă la final.

Am suferit mult în acest meci, Atletico au marcat cu mult noroc după o greşeală a noastră, dar alte ocazii nu a mai avut. Am încercat să egalăm timp de 90 de minute, dar am reuşit abia în prelungiri. Dacă ne uităm la ocazii, cred că victoria noastră e meritată. Adversarii s-au apărat bine şi au tras de timp.

Eu am greşit, am mai şi apărat bine. Oamenii îşi vor aminti de La Decima. Nu e cazul să dramatizăm, în ciuda acelei greşeli făcute de mine, echipa a reacţionat şi a cîştigat", a spus Casillas.

Real Madrid a cîştigat Liga Campionilor după 4-1 cu Atletico Madrid. Echipa lui Diego Simeone a condus 90 de minute cu 1-0, dar Sergio Ramos a egalat în minutul 90+3. În prelungiri, madrilenii au mai înscris de 3 ori, prin Gareth Bale, Marcelo şi Cristiano Ronaldo.