INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  „OPTIMI”

FOTO+VIDEO. Juventus - Porto 3-2 (4-4 la general) » „Bătrâna Doamnă”, OUT din Ligă! Thriller în Italia, Cristiano Ronaldo lamentabil!

Juventus - Porto, LIVE pe GSP.ro +17   FOTO
Juventus - Porto, LIVE pe GSP.ro

Articol de GSP - Publicat miercuri, 10 martie 2021 00:15 / Actualizat miercuri, 10 martie 2021 00:57

Juventus a câștigat returul cu FC Porto, scor 3-2, dar este OUT din Champions League! În urma unui meci încheiat după prelungiri, grație golurilor mai multe marcate în deplasare, portughezii se califică în „sferturile” Ligii, după 4-4 la general!

Programul complet din Liga Campionilor

Juventus a învins-o pe FC Porto, scor 2-1, în 90 de minute - returul „optimilor” din Liga Campionilor. Cum succesul „Bătrânei Doamne” a fost în oglindă cu victoria obținută în tur de portughezi, calificarea a necesitat prelungiri. În 10 oameni, Porto a dat lovitura, marcând în a doua repriză adițională. Ronaldo&Co. sunt eliminați astfel din Champions League!

Juventus - Porto 3-2 (4-4 la general) » „Bătrâna Doamnă”, OUT din Liga Campionilor!

• '19: Demiral l-a faultat pe Mehdi Taremi în careu, iar „centralul” Kuipers a dictat lovitură de pedeapsă. Fără emoții, Sergio Oliveira a transformat penalty-ul și a deschis astfel scorul în Italia
  • '49: Chiesa a sunat trezirea la Juve în debutul reprizei secunde. Din pasa lui Cristiano, mai mult întâmplătoare, căci Ronaldo voia cel mai probabil să preia, extrema „Bătrânei Doamne” l-a executat pe Marchesin: șut cu dreptul, la lung, în plasa laterală
  • '54: Taremi vede al doilea „galben” și este eliminat. Motivul? A lovit în sete o minge, deși arbitrul dictase înainte un fault în atac. Iranianul fusese avertizat cu două minute în urmă
  • '63: Același Chiesa, aflat într-o formă extraordinară, transformă, cu o lovitură de cap trimisă în forță, centrarea venită din flancul drept de la Cuadrado
  • '115: În 10 oameni, Porto a reușit să egaleze! Dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri, Sergio Oliveira l-a păcălit pe Szczesny cu un trasor pe sub zid. Juve mai avea nevoie de două goluri pentru calificare
  • '117: Golul lui Rabiot („cap” la scurt, din corner) nu i-a fost suficient lui Juve. Porto merge în „sferturi”!
+13 FOTO

Chiesa, strălucitor. Ronaldo, lamentabil

Federico Chiesa, atacantul de 23 de ani care a readus-o pe Juventus în cărțile calificării și în tur, la 1-2 cu FC Porto în Portugalia, e argintul viu al lui Pirlo. A reușit o „dublă” în manșa secundă și a fost aproape s-o califice de unul singur pe Juve în „sferturi”, Cristiano Ronaldo fiind aproape inexistent și marți seara.

3 goluriși două assisturi are Chiesa în precedentele 4 meciuri

Cristiano Ronaldo, încă o dată eliminat în „optimile” Ligii Campionilor

Este pentru al doilea an la rând când Ronaldo părăsește Champions League în faza optimilor. Premieră pentru CR7 în ultimii 15 ani! Anul trecut, în aceeași fază a competiției, Juve era eliminată de Lyon.